Danmarks største lavpris-webhotel tjener gode penge

Stabilt regnskab fra One.com skæmmes af en note om et ulovligt lån til et bestyrelsesmedlem.

Artikel top billede

Danmarks største webhotel One.com leverer komfortable resultater for 09/10.

Lavpris-hosteren, der har kapret tusindvis af kunder siden grundlæggelsen i 2002, har blandt andet øget bruttoresultatet med 37 procent til 37,4 millioner kroner.

"Nu kigger vi slet ikke isoleret på den danske afdeling, men vi er generelt meget tilfredse. Vi har en sund økonomi," siger Thomas Medard Frederiksen, bestyrelsesmedlem og presseansvarlig hos One.com.

Væksten i bundlinjeresultatet halter dog lidt bagefter med et spring på 14 procent fra 844.000 kroner til 965.000 kroner i overskud. Egenkapitalen er gået fra 3,3 til 4,3 millioner kroner. 

Ulovligt lån

Et kort afsnit i regnskabets ledelsesberetning afslører, at ledelsen i One.com i løbet af 09/10 stak et bestyrelsesmedlem et lån, som sidst på regnskabsåret udgjorde 90.000 kroner.

Det er i strid med selskabslovgivningens aktionærlånsbestemmelser, hvilket lederstaben ifølge regnskabet ikke var klar over. 

Thomas Medard Frederiksen vil ikke udtale sig om, hvem af de i alt tre bestyrelsesmedlemmer, der var låntager, men bekræfter, at gælden hurtigt blev indfriet, efter at revisionen påpegede, at det var imod loven.  

Hemmelige tilføjelser 

Det nye regnskab dækker kun over den danske afdeling af One.com med knap 90 ansatte.

Derudover har selskabet afdelinger i eksempelvis Dubai, England, Madeira og Indien.

På verdensplan har selskabet godt 900.000 kunder fordelt på cirka 150 lande. 

Det vides ikke, hvor stor en del den danske forretning udgør af den samlede økonomi.

I forhold til fremtiden lover Thomas Medard Frederiksen masser af nye funktioner til virksomhedens webhoteller. Hvad de går ud på, er han imidlertid ikke meget for at tale om.

"Det vil blive afsløret i løbet af 2011. Hvad det er, vil jeg lade være en overraskelse, til vi kommer dertil. Det er nogle rigtig spændende tilføjelser," nøjes han med at konstatere.

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job