Danmarks største lavpris-webhotel tjener gode penge

Stabilt regnskab fra One.com skæmmes af en note om et ulovligt lån til et bestyrelsesmedlem.

Artikel top billede

Danmarks største webhotel One.com leverer komfortable resultater for 09/10.

Lavpris-hosteren, der har kapret tusindvis af kunder siden grundlæggelsen i 2002, har blandt andet øget bruttoresultatet med 37 procent til 37,4 millioner kroner.

"Nu kigger vi slet ikke isoleret på den danske afdeling, men vi er generelt meget tilfredse. Vi har en sund økonomi," siger Thomas Medard Frederiksen, bestyrelsesmedlem og presseansvarlig hos One.com.

Væksten i bundlinjeresultatet halter dog lidt bagefter med et spring på 14 procent fra 844.000 kroner til 965.000 kroner i overskud. Egenkapitalen er gået fra 3,3 til 4,3 millioner kroner. 

Ulovligt lån

Et kort afsnit i regnskabets ledelsesberetning afslører, at ledelsen i One.com i løbet af 09/10 stak et bestyrelsesmedlem et lån, som sidst på regnskabsåret udgjorde 90.000 kroner.

Det er i strid med selskabslovgivningens aktionærlånsbestemmelser, hvilket lederstaben ifølge regnskabet ikke var klar over. 

Thomas Medard Frederiksen vil ikke udtale sig om, hvem af de i alt tre bestyrelsesmedlemmer, der var låntager, men bekræfter, at gælden hurtigt blev indfriet, efter at revisionen påpegede, at det var imod loven.  

Hemmelige tilføjelser 

Det nye regnskab dækker kun over den danske afdeling af One.com med knap 90 ansatte.

Derudover har selskabet afdelinger i eksempelvis Dubai, England, Madeira og Indien.

På verdensplan har selskabet godt 900.000 kunder fordelt på cirka 150 lande. 

Det vides ikke, hvor stor en del den danske forretning udgør af den samlede økonomi.

I forhold til fremtiden lover Thomas Medard Frederiksen masser af nye funktioner til virksomhedens webhoteller. Hvad de går ud på, er han imidlertid ikke meget for at tale om.

"Det vil blive afsløret i løbet af 2011. Hvad det er, vil jeg lade være en overraskelse, til vi kommer dertil. Det er nogle rigtig spændende tilføjelser," nøjes han med at konstatere.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job