Danmarks største lavpris-webhotel tjener gode penge

Stabilt regnskab fra One.com skæmmes af en note om et ulovligt lån til et bestyrelsesmedlem.

Artikel top billede

Danmarks største webhotel One.com leverer komfortable resultater for 09/10.

Lavpris-hosteren, der har kapret tusindvis af kunder siden grundlæggelsen i 2002, har blandt andet øget bruttoresultatet med 37 procent til 37,4 millioner kroner.

"Nu kigger vi slet ikke isoleret på den danske afdeling, men vi er generelt meget tilfredse. Vi har en sund økonomi," siger Thomas Medard Frederiksen, bestyrelsesmedlem og presseansvarlig hos One.com.

Væksten i bundlinjeresultatet halter dog lidt bagefter med et spring på 14 procent fra 844.000 kroner til 965.000 kroner i overskud. Egenkapitalen er gået fra 3,3 til 4,3 millioner kroner. 

Ulovligt lån

Et kort afsnit i regnskabets ledelsesberetning afslører, at ledelsen i One.com i løbet af 09/10 stak et bestyrelsesmedlem et lån, som sidst på regnskabsåret udgjorde 90.000 kroner.

Det er i strid med selskabslovgivningens aktionærlånsbestemmelser, hvilket lederstaben ifølge regnskabet ikke var klar over. 

Thomas Medard Frederiksen vil ikke udtale sig om, hvem af de i alt tre bestyrelsesmedlemmer, der var låntager, men bekræfter, at gælden hurtigt blev indfriet, efter at revisionen påpegede, at det var imod loven.  

Hemmelige tilføjelser 

Det nye regnskab dækker kun over den danske afdeling af One.com med knap 90 ansatte.

Derudover har selskabet afdelinger i eksempelvis Dubai, England, Madeira og Indien.

På verdensplan har selskabet godt 900.000 kunder fordelt på cirka 150 lande. 

Det vides ikke, hvor stor en del den danske forretning udgør af den samlede økonomi.

I forhold til fremtiden lover Thomas Medard Frederiksen masser af nye funktioner til virksomhedens webhoteller. Hvad de går ud på, er han imidlertid ikke meget for at tale om.

"Det vil blive afsløret i løbet af 2011. Hvad det er, vil jeg lade være en overraskelse, til vi kommer dertil. Det er nogle rigtig spændende tilføjelser," nøjes han med at konstatere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS