Nervøs kreditor tvinger iMotions til konkurs

Det prisvindende danske it-selskab iMotions-Emotion er blevet presset til konkurs.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed iMotions - Emotion Technology er i dag blevet taget under konkursbehandling af Sø- og Handelsretten.

Det er fem år siden Peter Hartzbech og Jacob de Lemos startede virksomheden i væksthuset 5th på IT-Universitet i København.
 
Kernen i iMotions forretningsmodel er udvikling af software, som kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi. Det har selskabet udviklet til et produkt, der gør det muligt at måle folks følelsesmæssige reaktion, når de ser en reklame.
 
Siden har stifterne, deres medarbejdere og skiftende investorer, så holdt drømmen i live.

Det er da også blevet til flere iværksætterpriser undervejs blandt andet Computerworlds Edison Pris 2007.
 
Men ifølge eb.dk blev en kreditor i sidste uge så nervøs over den negative egenkapital og gældsforpligtelserne, at selskabet blev sendt  i skifteretten og nu er taget under konkursbehandling med de muligheder, det giver.

Kurator er Nicolai Dyhr fra advokatfirmaet Horten. Efter aftale med ham ønsker medstifter og administrerende direktør Peter Hartzbech ikke at fortælle mere om konkursbehandlingen.

"Jeg må ikke sige noget, da vi er under konkurs," siger Peter Hartzbech til Computerworld.

Han lyder dog ikke knækket på telefonen. Tværtimod lyder han som altid klar til at tage kampen op - også under konkursbehandlingen. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS