Nervøs kreditor tvinger iMotions til konkurs

Det prisvindende danske it-selskab iMotions-Emotion er blevet presset til konkurs.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed iMotions - Emotion Technology er i dag blevet taget under konkursbehandling af Sø- og Handelsretten.

Det er fem år siden Peter Hartzbech og Jacob de Lemos startede virksomheden i væksthuset 5th på IT-Universitet i København.
 
Kernen i iMotions forretningsmodel er udvikling af software, som kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi. Det har selskabet udviklet til et produkt, der gør det muligt at måle folks følelsesmæssige reaktion, når de ser en reklame.
 
Siden har stifterne, deres medarbejdere og skiftende investorer, så holdt drømmen i live.

Det er da også blevet til flere iværksætterpriser undervejs blandt andet Computerworlds Edison Pris 2007.
 
Men ifølge eb.dk blev en kreditor i sidste uge så nervøs over den negative egenkapital og gældsforpligtelserne, at selskabet blev sendt  i skifteretten og nu er taget under konkursbehandling med de muligheder, det giver.

Kurator er Nicolai Dyhr fra advokatfirmaet Horten. Efter aftale med ham ønsker medstifter og administrerende direktør Peter Hartzbech ikke at fortælle mere om konkursbehandlingen.

"Jeg må ikke sige noget, da vi er under konkurs," siger Peter Hartzbech til Computerworld.

Han lyder dog ikke knækket på telefonen. Tværtimod lyder han som altid klar til at tage kampen op - også under konkursbehandlingen. 

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job