Nervøs kreditor tvinger iMotions til konkurs

Det prisvindende danske it-selskab iMotions-Emotion er blevet presset til konkurs.

Artikel top billede

Den danske it-virksomhed iMotions - Emotion Technology er i dag blevet taget under konkursbehandling af Sø- og Handelsretten.

Det er fem år siden Peter Hartzbech og Jacob de Lemos startede virksomheden i væksthuset 5th på IT-Universitet i København.
 
Kernen i iMotions forretningsmodel er udvikling af software, som kan måle den emotionelle respons på mennesket ved at kombinere hjerneforskning og kognitiv psykologi. Det har selskabet udviklet til et produkt, der gør det muligt at måle folks følelsesmæssige reaktion, når de ser en reklame.
 
Siden har stifterne, deres medarbejdere og skiftende investorer, så holdt drømmen i live.

Det er da også blevet til flere iværksætterpriser undervejs blandt andet Computerworlds Edison Pris 2007.
 
Men ifølge eb.dk blev en kreditor i sidste uge så nervøs over den negative egenkapital og gældsforpligtelserne, at selskabet blev sendt  i skifteretten og nu er taget under konkursbehandling med de muligheder, det giver.

Kurator er Nicolai Dyhr fra advokatfirmaet Horten. Efter aftale med ham ønsker medstifter og administrerende direktør Peter Hartzbech ikke at fortælle mere om konkursbehandlingen.

"Jeg må ikke sige noget, da vi er under konkurs," siger Peter Hartzbech til Computerworld.

Han lyder dog ikke knækket på telefonen. Tværtimod lyder han som altid klar til at tage kampen op - også under konkursbehandlingen. 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job