ITEK svarer statsrevisorer igen: EPJ-arbejdet er i orden

DI ITEK kritiserer nu Statsrevisionen for at være for kritisk over for regioner og sygehuses EPJ.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Elektroniske patientjournaler (EPJ) handler om nye arbejdsgange - ikke kun om papir.

Sådan lyder meldingen fredag fra Dansk Industris it-interesseorganisation, ITEK, der mener, at Statsrevisionen sætter kikkerten for det blinde øje, når den kritiserer sygehusene for ikke at have erstattet papirbaserede patientjournaler med EPJ. 

Sygehuse og regioner får i statsrevisorernes rapport især smæk for, at kun to ud af i alt 31 sygehuse har erstattet papirjournalen med EPJ. Og at kun en eneste region har nået målet om et sammenhængende EPJ-system, altså hvor alle sygehuse i regionen har adgang til de samme patientoplysninger.

Men hvis Statsrevisionen havde sat kikkerten for det gode øje i stedet for det blinde, havde den kunnet se det store arbejde, som allerede er gennemført på de 32 danske sygehuse med at få indført EPJ. Samt det store arbejde, der pågår med at få systemerne sammenlagt og arbejdsgangene omlagt, skriver ITEK i en pressemeddelelse.

Der skal koordineres og udvikles

Statsrevisionen konkluderer, at det kun er på få sygehuse, at den papirbaserede patientjournal er erstattet med EPJ.

"Lige nu arbejder alle regioner med at konsolidere deres EPJ-landskab. Det kræver en enorm stor indsats, både økonomisk og arbejdsmæssigt. På et almindeligt midtjysk hospital er denne indsats vurderet til 60 millioner kroner til at foretage de nødvendige integrationer til medico-teknisk udstyr, parakliniske systemer og til implementering af arbejdsgange og uddannelse," lyder det fra ITEK. 

Organisationen mener, at der fortsat er brug for koordinering og udvikling af fælles krav til EPJ. Og at de koordinerende organer som RSI og NSI bør tage arbejdshandskerne på.

RSI er Regionernes Sundheds-it og NIS, National Sundheds-it er en ny selvstændig styrelse under Indenrigs- og Sundhedsministeriet.

"For RSI's vedkommende gælder det om, at de planlagte udbud på et fælles billedsystem til regionerne samt et fælles system til booking bliver realiseret. For NSI's vedkommende er det væsentligt, at der bliver skruet op for planerne omkring den Nationale Service Platform," mener ITEK.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job