Topadvokat og piratjæger har vendt IFPI ryggen

Topadvokaten fra den episke kamp mellem teleselskaber og rettighedshavere om blokaden af Pirate Bay har forladt Antipiratgruppen og IFPI.

Artikel top billede

Peter Schønning var topadvokat for IFPI i sagen mod teleselskaberne om blokeringen af The Pirate Bay.

Piraternes fjende nummer ét i forbindelse med blandt andet den omdiskuterede Pirate Bay-sag, Peter Schønning, har i al stilhed vendt Antipiratgruppen (APG) og IFPI ryggen.
 
Top-advokaten forlod således efter eget udsagn IFPI og advokatgiganten Johann Schlüter for et halvt års tid siden for at blive selvstændig. 
 
"Jeg har startet mit eget advokatfirma i kontorfællesskab med et firma der hedder Nyborg og Rørdam," siger den afgåede leder af Antipiratgruppen og advokat for IFPI.  
 
Profiler forlader AGP
Peter Schønning er ikke den første profil fra APG, der har forladt organisationen i kølvandet på balladen om det omdiskuterede svenske fildelingssite.
 
Således forlod også den mangeårige talsmand for piratjægerne, Jesper Bay, organisationen i januar 2010.   
 
Peter Schønning fortæller, at bruddet med IFPI og APG er foregået helt uden dramatik og uden at nogen blev uvenner.    
 
Den tidligere IFPI-boss, der i forbindelse med sit job hos Kulturministeriet var med til at implementere det såkaldte Infosoc-direktiv i den danske ophavsretslov, gjorde efter ansættelsen hos Johann Schlüter kometkarriere og blev således hurtigt partner.

"Det er en naturlig udvikling. Så nu prøver jeg at se hvad det vil sige at være selvstændig advokat," siger Peter Schønning. 
 
Arbejder videre med ophavsret
Pirater skal dog ikke nødvendigvis glæde sig for længe over Peter Schønnings farvel til AGP. Han vil nemlig i høj grad stadig arbejde med rettighedshavere som klienter, eksempelvis organisationer indenfor emnerne immaterialret, ophavsret og ip-ret.
 
Han ønsker ikke at kommentere, hvem klienterne er. Men han fortæller, at alle producentorganisationer, herunder IFPI, stadig er hos Johan Schlüter.
 
Samtidig ser han ikke sit selvstændige advokatfirma som en konkurrent til Johann Schlüter.
 
Peter Schønning førte selv sagen om teleselskabernes blokering af fildelingssiden The Pirate Bay for IFPI ved Landsretten, mens det var Johann Schlüter der førte sagen for Højesteret, hvor Telenor, der i mellemtiden havde opkøbt Tele2, endeligt tabte til IFPI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job