Mobile apps bryder open source-regler

Syv ud af ti Android og iOS-applikationer, som indeholder open source, "lever ikke op til basale open source-aftaler", lyder konklusionen i en ny analyse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Syv ud af ti Android og iOS-applikationer, som indeholder open source, "lever ikke op til basale open source-aftaler," fortæller en ny analyse.

OpenLogic, som beskæftiger sig med open source-support, scanning og værktøjer til governance, har analyseret 635 mobile applikationer til Android, iPhone og iPad, hvoraf 66 indeholdt open source-software under Apache-, GPL- eller LGPL-licensen.

Leverandøren fandt ud af, at 71 procent af disse overtrådte nøglekrav i licensaftalerne.

Selv om undersøgelsen kun drejede sig om 66 open source-applikationer, så findes der langt flere af den slags programmer, der kører på Android, iPhone eller iPad, eller som er under udvikling.

For nyligt undersøgte Black Duck Software 3.800 frie og open source-baserede mobile projekter indledt i 2010 og fandt, at 55 procent var gearet mod Android og 39 procent mod Apples iOS.

Hvis OpenLogics undersøgelse står til troende, så er overholdelsen af open source-kravene åbenbart et ømt punkt for mobil-udviklerne.

"Mange mobil- og tablet-udviklere har nok ikke det fulde overblik over det open source, som de anvender, og over licensaftalerne," skriver Kim Weins, der er chef for produkter og marketing hos OpenLogic, i en pressemeddelelse udsendt i forbindelse med undersøgelsen.

"Det her får følger i den virkelige verden. Free Software Foundation har for eksempel været ude og sige, at GPL og iTunes-licenserne ikke er kompatible, og Apple har allerede trukket adskillige apps fra forretningen, som skulle være under GPL," skriver han.

"Google har også modtaget anmodninger om at fjerne Android-apps, som ikke overholdt GPL. Applikations-udviklere bliver nødt til at holde øje med open source-licenserne og sikre, at deres apps ikke bliver genstand for juridiske sanktioner," tilføjer Kim Weins.

Styresystemet Android er i sig selv open source under Apache-aftalen og GPL til Linux-komponenter. Men Google er netop nu underlagt et søgsmål
fra Oracle, som påstår, at Android overtræder Java-patenter og copyright.

Apples iOS er proprietært

OpenLogics scanning af applikationer til Android og iOS fandt, at de fleste open source-apps overtrådte GPL-krav, som for eksempel det der handler om at dele kildekoden, eller kravet om at vedlægge en kopi af licensen.

De fleste mobil-applikationer under Apache-licensen overtrådte på samme måde kravet om at tilbyde en kopi af licenser, meddelelser og attributter.

Fejlkvotienten var den samme på Android og iOS. Applikationerne til Android overholdt reglerne i 27 procent af tilfældene, og for iOS var det samme tilfældet for 32 procent.

OpenLogic fortæller desuden, at to Android-apps indeholdt LGPL Version 2.1, som er en licens, der "muligvis kan indeholde konflikter med Apache 2, som er styresystemet Androids mest betydningsfulde licens.

Derudover fortæller OpenLogic, at man "har fundet adskillige apps med omfattende licensaftaler, som påstår, at hele softwaren er under copyright og ejet af dem - selv om del af koden i virkeligheden er open source."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Epona A/S

    IT Support Specialist

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S