Mobile apps bryder open source-regler

Syv ud af ti Android og iOS-applikationer, som indeholder open source, "lever ikke op til basale open source-aftaler", lyder konklusionen i en ny analyse.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Syv ud af ti Android og iOS-applikationer, som indeholder open source, "lever ikke op til basale open source-aftaler," fortæller en ny analyse.

OpenLogic, som beskæftiger sig med open source-support, scanning og værktøjer til governance, har analyseret 635 mobile applikationer til Android, iPhone og iPad, hvoraf 66 indeholdt open source-software under Apache-, GPL- eller LGPL-licensen.

Leverandøren fandt ud af, at 71 procent af disse overtrådte nøglekrav i licensaftalerne.

Selv om undersøgelsen kun drejede sig om 66 open source-applikationer, så findes der langt flere af den slags programmer, der kører på Android, iPhone eller iPad, eller som er under udvikling.

For nyligt undersøgte Black Duck Software 3.800 frie og open source-baserede mobile projekter indledt i 2010 og fandt, at 55 procent var gearet mod Android og 39 procent mod Apples iOS.

Hvis OpenLogics undersøgelse står til troende, så er overholdelsen af open source-kravene åbenbart et ømt punkt for mobil-udviklerne.

"Mange mobil- og tablet-udviklere har nok ikke det fulde overblik over det open source, som de anvender, og over licensaftalerne," skriver Kim Weins, der er chef for produkter og marketing hos OpenLogic, i en pressemeddelelse udsendt i forbindelse med undersøgelsen.

"Det her får følger i den virkelige verden. Free Software Foundation har for eksempel været ude og sige, at GPL og iTunes-licenserne ikke er kompatible, og Apple har allerede trukket adskillige apps fra forretningen, som skulle være under GPL," skriver han.

"Google har også modtaget anmodninger om at fjerne Android-apps, som ikke overholdt GPL. Applikations-udviklere bliver nødt til at holde øje med open source-licenserne og sikre, at deres apps ikke bliver genstand for juridiske sanktioner," tilføjer Kim Weins.

Styresystemet Android er i sig selv open source under Apache-aftalen og GPL til Linux-komponenter. Men Google er netop nu underlagt et søgsmål
fra Oracle, som påstår, at Android overtræder Java-patenter og copyright.

Apples iOS er proprietært

OpenLogics scanning af applikationer til Android og iOS fandt, at de fleste open source-apps overtrådte GPL-krav, som for eksempel det der handler om at dele kildekoden, eller kravet om at vedlægge en kopi af licensen.

De fleste mobil-applikationer under Apache-licensen overtrådte på samme måde kravet om at tilbyde en kopi af licenser, meddelelser og attributter.

Fejlkvotienten var den samme på Android og iOS. Applikationerne til Android overholdt reglerne i 27 procent af tilfældene, og for iOS var det samme tilfældet for 32 procent.

OpenLogic fortæller desuden, at to Android-apps indeholdt LGPL Version 2.1, som er en licens, der "muligvis kan indeholde konflikter med Apache 2, som er styresystemet Androids mest betydningsfulde licens.

Derudover fortæller OpenLogic, at man "har fundet adskillige apps med omfattende licensaftaler, som påstår, at hele softwaren er under copyright og ejet af dem - selv om del af koden i virkeligheden er open source."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job