Sådan kommer du gratis på mobil-banken

Bruger du et af de mindre eller mellemstore pengeinstitutter, og har du en iPhone, kan du få adgang til dine bankkonti fra mobilen.

Artikel top billede

Bankernes EDB Central, nok bedre kendt som BEC, har udviklet en app til de mere end 50 banker og pengeinstitutter, der baserer netbanken på BEC's it-løsning.

Samlet set omhandler det 600.000 netbankaftaler, og brugerne med konti i disse banker, kan derfor snart hente en gratis app til deres iPhone.

Applikationen giver blandt andet mulighed for at logge på kontoen for at se saldo og transaktioner og overføre penge mellem egne konti.

Brugeren skal logge ind med en selvalgt pinkode for at komme på.

"Vi har valgt, at brugerne kan logge på uden NemID," siger Henrik Jensen, områdechef i BEC.

"Men det sikkerhedsniveau er godt nok til, at brugeren kan se sin konto," siger han.

Der kan således ikke flyttes penge til andre pengeinstitutter eller foretages andre overførsler. Hvis der skal foretages transaktioner logges på via NemID. 

De første banker er klar med løsningen, men i løbet af april vil alle BEC's bankkunder ifølge planen have iPhone-banking klar.

Senere på året kommer der også mobilbank til Android og iPad, fortæller BEC.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S