Her er nyhederne i den nye Linux-kerne

Den nyeste opdatering til kernen i Linux indeholder en række forbedringer, der booster ydelsen, forklarer manden bag, Linus Torvalds.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den ny Linux-kerne, 2.6.38, indeholder nogle "virkeligt dybe forandringer", bemærker skaberen og lederen af Linux, Linus Torvalds, i en e-mail i forbindelse med udgivelsen.

Kernen bliver udsendt bare 10 uger efter den seneste version, 2.6.37.

Linux 2.6.38 kommer med en stribe betydningsfulde forandringer, der vil forbedre ydelsen - heriblandt tilføjelsen af nye teknologier som automatiseret gruppering af processer og de såkaldte "transparant huge pages".

Den inkluderer desuden store forbedringer i VFS (virtual file system).

Med automatiserede procesgrupperinger bliver alle processer med samme session ID grupperet som en enhed.

Et enkelt program kan sætte gang i adskillige processer på computeren, som kræver flere ressourcer end nødvendigt. Fortalere mener, at procesgrupperingen vil gøre det muligt at uddelegere processortiden mere ligeligt, og at det vil give en overordnet set bedre ydelse.

VFS er blevet mere skalerbar. Dets directory cache og path lookup-mekanisme er blevet redesignet, og det skulle gøre multitrådede arbejdsgange mere skalerbare og enkelttrådede arbejdsgange mere effektive.

Linus Torvalds bemærker, at ud af alle opdateringerne, "så er min personlige favorit stadig VFS name lookup-forandringerne."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen