Her er nyhederne i den nye Linux-kerne

Den nyeste opdatering til kernen i Linux indeholder en række forbedringer, der booster ydelsen, forklarer manden bag, Linus Torvalds.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den ny Linux-kerne, 2.6.38, indeholder nogle "virkeligt dybe forandringer", bemærker skaberen og lederen af Linux, Linus Torvalds, i en e-mail i forbindelse med udgivelsen.

Kernen bliver udsendt bare 10 uger efter den seneste version, 2.6.37.

Linux 2.6.38 kommer med en stribe betydningsfulde forandringer, der vil forbedre ydelsen - heriblandt tilføjelsen af nye teknologier som automatiseret gruppering af processer og de såkaldte "transparant huge pages".

Den inkluderer desuden store forbedringer i VFS (virtual file system).

Med automatiserede procesgrupperinger bliver alle processer med samme session ID grupperet som en enhed.

Et enkelt program kan sætte gang i adskillige processer på computeren, som kræver flere ressourcer end nødvendigt. Fortalere mener, at procesgrupperingen vil gøre det muligt at uddelegere processortiden mere ligeligt, og at det vil give en overordnet set bedre ydelse.

VFS er blevet mere skalerbar. Dets directory cache og path lookup-mekanisme er blevet redesignet, og det skulle gøre multitrådede arbejdsgange mere skalerbare og enkelttrådede arbejdsgange mere effektive.

Linus Torvalds bemærker, at ud af alle opdateringerne, "så er min personlige favorit stadig VFS name lookup-forandringerne."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job