Her er nyhederne i den nye Linux-kerne

Den nyeste opdatering til kernen i Linux indeholder en række forbedringer, der booster ydelsen, forklarer manden bag, Linus Torvalds.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den ny Linux-kerne, 2.6.38, indeholder nogle "virkeligt dybe forandringer", bemærker skaberen og lederen af Linux, Linus Torvalds, i en e-mail i forbindelse med udgivelsen.

Kernen bliver udsendt bare 10 uger efter den seneste version, 2.6.37.

Linux 2.6.38 kommer med en stribe betydningsfulde forandringer, der vil forbedre ydelsen - heriblandt tilføjelsen af nye teknologier som automatiseret gruppering af processer og de såkaldte "transparant huge pages".

Den inkluderer desuden store forbedringer i VFS (virtual file system).

Med automatiserede procesgrupperinger bliver alle processer med samme session ID grupperet som en enhed.

Et enkelt program kan sætte gang i adskillige processer på computeren, som kræver flere ressourcer end nødvendigt. Fortalere mener, at procesgrupperingen vil gøre det muligt at uddelegere processortiden mere ligeligt, og at det vil give en overordnet set bedre ydelse.

VFS er blevet mere skalerbar. Dets directory cache og path lookup-mekanisme er blevet redesignet, og det skulle gøre multitrådede arbejdsgange mere skalerbare og enkelttrådede arbejdsgange mere effektive.

Linus Torvalds bemærker, at ud af alle opdateringerne, "så er min personlige favorit stadig VFS name lookup-forandringerne."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S