It-kaos hos Mærsk giver betalingsproblemer

Maersk Line har i månedsvis haft problemer med at betale sine regninger til tiden. Problemerne skyldes udrulningen af et nyt SAP-system.

Artikel top billede

Det A.P. Møller-Mærsk-ejede containerrederi Maersk Line har siden årsskiftet haft problemer med at betale sine it-leverandører til tiden. 

Computerworld er kommet i besiddelse af en mail sendt til leverandørerne fra Maersk Line IT. Af mailen fremgår det, at problemerne skyldes et skift til en ny SAP-platform. 

Ligeledes opfordres leverandørerne til at finde en kontaktperson, der en gang om ugen skal informere Maersk Line IT om, hvor mange penge Maersk Line IT skylder leverandøreren.

Indholdet af mailen er blevet bekræftet over for it-sitet Version2 af Martin Clausen, der er chef for den juridiske afdeling i Maersk Line.

"Status er, at cirka 14 procent af fakturaerne fra første kvartal ikke er betalt. Problemet er procentuelt set særligt stort for vores it-leverandører, og derfor er e-mailen rettet specielt til dem," udtaler Martin Clausen til Version2.

Skyldes data-koks

Han fortæller ligeledes, at problemerne opstod i forbindelse med skift af selskabets bank. Det har stillet nye krav til, hvilke stamdata der skal være tilgængelige for systemet.

"Vi må være ærlige at sige, at vi ikke har forberedt os godt nok og indset, hvad de ændrede krav til stamdata ville betyde. Vi har vidst, at opgaven var der, men har ikke været gode nok til at se, hvad kravene var til data," siger Martin Clausen.

Han forventer, at containerrederiets værste problemer vil være ovre inden månedens udgang.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S