USA på vej med gigantiske bredbånds-investeringer

Trods kæmpeunderskud vil USA's præsident Barack Obama investere store beløb i bredbånd. Se her, hvad pengene skal anvendes til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: USA's præsident Barack Obama insisterer på, at USA skal investere aggressivt i udrulningen af bredbånd på trods af store nedskæringer i de nationale udgifter på andre områder, der sigter efter at reducere landets enorme underskud med 20,6 billioner kroner over en periode på 12 år.

"Jeg vil ikke ofre de kerneinvesteringer, som vi har brug for til at skabe vækst og nye job," sagde Barack Obama fornylig i en tale ved George Washington-universitetet.

Talen og de lovede budgetmæssige begrænsninger vil sandsynligvis forårsage nye konflikter med Republikanerne over finanspolitikken.

Afgørende for erhvervslivet

Den store vægt på bredbånd afspejles også i Storbritannien, hvor regeringen insisterer på, at bredbånd er altafgørende for erhvervslivet og for at skabe nye job. 

Således har Fujitsu tilbudt at bygge fibernetværk for over 12,6 milliarder kroner, hvis den japanske leverandør kan få en tredjedel af denne pris i offentlig støtte.

Hvad angår USA, lovede Obama i sin tale ved universitetet, at regeringen vil "investere i nye veje, lufthavne og bredbåndsadgang," sammen med medicinsk forskning, teknologi til ren energi samt uddannelse.

I sin State of the Union-tale for tre måneder siden henviste Obama tilsyneladende til initiativer hos Federal Communications Commission om at frigøre radiospektrum til mobilt bredbånd.

"Vores infrastruktur var engang den bedste i verden, men vores førerposition er gledet," sagde han på daværende tidspunkt.

Desuden lovede han, at bredbåndsleverandørerne med statslig hjælp vil udrulle den næste generation af mobilt bredbånd til 98 procent af USA's borgere inden for fem år.

Af erhvervs- og samfundsmæssigt relevante anvendelser blev dengang nævnt, at landmænd i udkantsområder vil blive i stand til at sælge deres afgrøder til hele verden, mens brandmænd vil blive i stand til at downloade grundtegninger over brændende bygninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S