USA på vej med gigantiske bredbånds-investeringer

Trods kæmpeunderskud vil USA's præsident Barack Obama investere store beløb i bredbånd. Se her, hvad pengene skal anvendes til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: USA's præsident Barack Obama insisterer på, at USA skal investere aggressivt i udrulningen af bredbånd på trods af store nedskæringer i de nationale udgifter på andre områder, der sigter efter at reducere landets enorme underskud med 20,6 billioner kroner over en periode på 12 år.

"Jeg vil ikke ofre de kerneinvesteringer, som vi har brug for til at skabe vækst og nye job," sagde Barack Obama fornylig i en tale ved George Washington-universitetet.

Talen og de lovede budgetmæssige begrænsninger vil sandsynligvis forårsage nye konflikter med Republikanerne over finanspolitikken.

Afgørende for erhvervslivet

Den store vægt på bredbånd afspejles også i Storbritannien, hvor regeringen insisterer på, at bredbånd er altafgørende for erhvervslivet og for at skabe nye job. 

Således har Fujitsu tilbudt at bygge fibernetværk for over 12,6 milliarder kroner, hvis den japanske leverandør kan få en tredjedel af denne pris i offentlig støtte.

Hvad angår USA, lovede Obama i sin tale ved universitetet, at regeringen vil "investere i nye veje, lufthavne og bredbåndsadgang," sammen med medicinsk forskning, teknologi til ren energi samt uddannelse.

I sin State of the Union-tale for tre måneder siden henviste Obama tilsyneladende til initiativer hos Federal Communications Commission om at frigøre radiospektrum til mobilt bredbånd.

"Vores infrastruktur var engang den bedste i verden, men vores førerposition er gledet," sagde han på daværende tidspunkt.

Desuden lovede han, at bredbåndsleverandørerne med statslig hjælp vil udrulle den næste generation af mobilt bredbånd til 98 procent af USA's borgere inden for fem år.

Af erhvervs- og samfundsmæssigt relevante anvendelser blev dengang nævnt, at landmænd i udkantsområder vil blive i stand til at sælge deres afgrøder til hele verden, mens brandmænd vil blive i stand til at downloade grundtegninger over brændende bygninger.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job