Oracle opgiver kommerciel version af Open Office

Open Office er med øjeblikkelig virkning gået over til at være et rent community-baseret open source-projekt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle vil ikke længere sælge en kommerciel version af Open Office og gør kontorprogrampakken til et "rent community-baseret open source-projekt," som det hedder.

"I lyset af den brede interesse i gratis personlige kontorprogrammer og den hastige udvikling inden for personlige computer-teknologier mener vi, at OpenOffice.org-projektet vil blive ledet bedst af en organisation med fokus på at betjene denne brede kreds på ikke-kommerciel basis," udtaler Oracles chefarkitekt Edward Screven, i en pressemeddelelse.

Oracle vil "omgående begynde at samarbejde med medlemmer af community'et om at støtte Open Offices fortsatte succes" og har stadig til hensigt at støtte standarder såsom open document format," forsikrer han.

Fokuserer på Linux og MySQL

Edward Screven bekræfter Oracles engagement, når det gælder andre open source-teknologier som Linux og MySQL.

"Oracle fokuserer på Linux og MySQL, fordi begge disse produkter har vundet bred opbakning blandt kommercielle og statslige kunder," forklarer han.

Oracles beslutning antyder, at virksomheden har haft svært ved at sælge tilstrækkelige Open Office-licenser siden opkøbet af Sun Microsystems, som solgte softwaren under navnet Star Office.

Dette nye tiltag træder tilsyneladende i kraft med omgående virkning.

Adskillige links på Oracles websites relateret til Open Office var døde allerede fredag.

Selv om Oracle ikke nævner det direkte, ser det også ud til, at der er sat spørgsmålstegn ved virksomhedens nyligt annoncerede produkt, Cloud Office.

Også links relateret til Cloud Office var døde fredag.

Det står ikke klart, hvordan Oracles beslutning vil påvirke udløbere fra OpenOffice.org-kodebasen såsom Document Foundations LibreOffice, som opstod sidste år ud af bekymringer over, hvordan Oracle håndterede community'et.

Document Foundation, som er støttet af blandt andre Google og Red Hat, havde tidligere bedt Oracle om at deltage i organisationen og indrullere varemærket OpenOffice.org i bestræbelserne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank