Oracle opgiver kommerciel version af Open Office

Open Office er med øjeblikkelig virkning gået over til at være et rent community-baseret open source-projekt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle vil ikke længere sælge en kommerciel version af Open Office og gør kontorprogrampakken til et "rent community-baseret open source-projekt," som det hedder.

"I lyset af den brede interesse i gratis personlige kontorprogrammer og den hastige udvikling inden for personlige computer-teknologier mener vi, at OpenOffice.org-projektet vil blive ledet bedst af en organisation med fokus på at betjene denne brede kreds på ikke-kommerciel basis," udtaler Oracles chefarkitekt Edward Screven, i en pressemeddelelse.

Oracle vil "omgående begynde at samarbejde med medlemmer af community'et om at støtte Open Offices fortsatte succes" og har stadig til hensigt at støtte standarder såsom open document format," forsikrer han.

Fokuserer på Linux og MySQL

Edward Screven bekræfter Oracles engagement, når det gælder andre open source-teknologier som Linux og MySQL.

"Oracle fokuserer på Linux og MySQL, fordi begge disse produkter har vundet bred opbakning blandt kommercielle og statslige kunder," forklarer han.

Oracles beslutning antyder, at virksomheden har haft svært ved at sælge tilstrækkelige Open Office-licenser siden opkøbet af Sun Microsystems, som solgte softwaren under navnet Star Office.

Dette nye tiltag træder tilsyneladende i kraft med omgående virkning.

Adskillige links på Oracles websites relateret til Open Office var døde allerede fredag.

Selv om Oracle ikke nævner det direkte, ser det også ud til, at der er sat spørgsmålstegn ved virksomhedens nyligt annoncerede produkt, Cloud Office.

Også links relateret til Cloud Office var døde fredag.

Det står ikke klart, hvordan Oracles beslutning vil påvirke udløbere fra OpenOffice.org-kodebasen såsom Document Foundations LibreOffice, som opstod sidste år ud af bekymringer over, hvordan Oracle håndterede community'et.

Document Foundation, som er støttet af blandt andre Google og Red Hat, havde tidligere bedt Oracle om at deltage i organisationen og indrullere varemærket OpenOffice.org i bestræbelserne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura