Oracle opgiver kommerciel version af Open Office

Open Office er med øjeblikkelig virkning gået over til at være et rent community-baseret open source-projekt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle vil ikke længere sælge en kommerciel version af Open Office og gør kontorprogrampakken til et "rent community-baseret open source-projekt," som det hedder.

"I lyset af den brede interesse i gratis personlige kontorprogrammer og den hastige udvikling inden for personlige computer-teknologier mener vi, at OpenOffice.org-projektet vil blive ledet bedst af en organisation med fokus på at betjene denne brede kreds på ikke-kommerciel basis," udtaler Oracles chefarkitekt Edward Screven, i en pressemeddelelse.

Oracle vil "omgående begynde at samarbejde med medlemmer af community'et om at støtte Open Offices fortsatte succes" og har stadig til hensigt at støtte standarder såsom open document format," forsikrer han.

Fokuserer på Linux og MySQL

Edward Screven bekræfter Oracles engagement, når det gælder andre open source-teknologier som Linux og MySQL.

"Oracle fokuserer på Linux og MySQL, fordi begge disse produkter har vundet bred opbakning blandt kommercielle og statslige kunder," forklarer han.

Oracles beslutning antyder, at virksomheden har haft svært ved at sælge tilstrækkelige Open Office-licenser siden opkøbet af Sun Microsystems, som solgte softwaren under navnet Star Office.

Dette nye tiltag træder tilsyneladende i kraft med omgående virkning.

Adskillige links på Oracles websites relateret til Open Office var døde allerede fredag.

Selv om Oracle ikke nævner det direkte, ser det også ud til, at der er sat spørgsmålstegn ved virksomhedens nyligt annoncerede produkt, Cloud Office.

Også links relateret til Cloud Office var døde fredag.

Det står ikke klart, hvordan Oracles beslutning vil påvirke udløbere fra OpenOffice.org-kodebasen såsom Document Foundations LibreOffice, som opstod sidste år ud af bekymringer over, hvordan Oracle håndterede community'et.

Document Foundation, som er støttet af blandt andre Google og Red Hat, havde tidligere bedt Oracle om at deltage i organisationen og indrullere varemærket OpenOffice.org i bestræbelserne.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S