Her er Oracles open source-sats efter OpenOffice

Selv om Oracle afvikler arbejdet med kontorpakken OpenOffice er open source-arbejdet ikke helt dødt. Se her, hvor Oracle vil satse nu.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Læs også: Oracle opgiver kommerciel version af Open Office.

Oracle vil ikke længere sælge en kommerciel version af OpenOffice, og man afvikler projektet fra firmaets produktliste.

Database-giganten lukker dog ikke for hele open source-kassen.

"Vi vil stadig investere i de open source-teknologier, der er strategiske for vores kunder," fortæller Anders Lund Rendtorff, der er kommunikationsdirektør i Oracle.

"Vi vil således fortsat arbejde med Linux og MySql."

Støtte til ODF

Desuden vil der være støtte til kontorpakker, der har fokus på ODF-formatet.

"Det er den samme filosofi, som vi anvendte, før vi købte Sun (og derved fik OpenOffice, red.). Vi har hele tiden været dybt involverede i arbejdet med ODF, og det fortsætter vi med," siger Anders Lund Rendtorff.

Hvem, der skal have støtten, er dog ikke åbenlyst endnu.

"Hvordan det kommer til at udspille sig i praksis, kommer helt an på den dialog, som vi skal have med parterne," siger han.

"Vi vil være helt åbne over for alle, herunder LibreOffice."

Oracle annoncerede for kort tid siden en cloud-version af OpenOffice, men der er ikke taget konkret stilling til det projekts overlevelse.

"Det må tiden vise," lyder det fra Oracle-manden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job