Storkunde afventer politiundersøgelse af CSC

Der er ikke nødvendigvis noget galt i at dele brugeridentiter, sådan som Prosa har anmeldt CSC til politiet for at gøre. Det mener Økonomistyrelsen, som afventer resultatet af politiets efterforskning.

Artikel top billede

Økonomistyrelsen, der er storkunde hos CSC, har ingen planer om selv at bede it-virksomheden om en forklaring på, hvad der er op og ned i sagen om CSC's genbrug og deling af brugeridentiteter på bortviste medarbejdere.

I stedet vil den offentlige storkunde afvente politiets efterforskning af den anmeldelse, som fagforbundet Prosa indgav til Københavns Politi i sidste uge.    
  
Det fortæller Thomas Fjeldberg, der er vicedirektør i Økonomistyrelsen, der blandt andet har ansvaret for Statens Lønsystem, som er driftet hos CSC og styrer løn og pension til omkring 375.000 statsansatte og pensionerede tjenestemænd.

Ingen melding om deling af id'er

Dels er der nemlig ikke nødvendigvis noget problematisk i at dele en brugeridentitet. Dels har Økonomistyrelsen ikke nogen meldinger om, at genbrug og deling af brugeridentiteterne skulle være foregået i forbindelse med Økonomistyrelsens it-systemer, der er outsourcet til CSC.     
  
"Som udgangspunkt er det sådan set tilladt, at flere medarbejdere deler en brugeradgang. Det, som kan være problemet, er, om man får det registreret korrekt. Altså om man får logget, hvem der har været inde. Og det skal man selvfølgelig kunne," siger Thomas Fjeldberg. 
  
Han fortæller, at det er et generelt krav til datasikkerheden, at man kan logge præcis hvem der har gjort hvad i systemet

Alligevel har Økonomistyrelsen ikke selv bedt om en redegørelse i sagen om brugeridentiteterne overfor CSC.
 
"Nej, vi har ikke nogen indikation af, at der skulle være et problem på vores område," siger Thomas Fjeldberg. 

Vil ikke gøre mere nu

Det kan nemlig udmærket være, at procedurerne omkring brugeridentiteterne hos CSC er tilfredsstillende, forklarer Thomas Fjeldberg.
 
"Det kommer an på, hvordan man kontrollerer. Der er ikke noget krav om, at det skal være logget på en helt bestemt måde. Derfor kan man forestille sig flere forskellige set-up som kan være okay," siger han. 

Derfor har Økonomistyrelsen ikke planer om at indlede sin egen undersøgelse af sagen. 

"Politiet er i gang med at undersøge sagen, fordi der har været en anmeldelse. Og vi vil se, om der måtte komme noget ud af det," siger Thomas Fjeldberg.

Dermed ingen behandling hos Forsvaret

Forsvaret, der med over 20.000 ansatte på lønningslisten er en af mange statslige arbejdsgivere, som benytter Statens Lønsystem, oplyste mandag til DR-programmet Orientering, at man ser med alvor på CSC's deling og genbrug af brugeridentiteter, og at man har iværksat en undersøgelse.
 
Overfor Computerworld oplyser Forsvarets Personeltjenestes imidlertid, at undersøgelsen er overladt til Økonomistyrelsen, hvor Thomas Fjeldberg som bekendt vil afvente Politiets efterforskning og undersøgelse af anmeldelsen fra fagforbundet Prosa.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)