IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Lars Mikkelgaard-Jensen, direktør for IBM Danmark, synes ikke, at det er særligt sært, at selskabet har et underskud på 140 millioner kroner. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

IBM Danmarkss administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen.

Læs også:

Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM Danmarks driftsresultat er på næsten en kvart milliard kroner, men bliver på den endelige bundlinje forvandlet til et minus på 140 millioner.

Lars Mikkelgaard-Jensen, administrerende direktør i IBM Dnnmark. Hvad skyldes det? Det må du da være træt af?

"Både ja og nej. Vi er tilfredse med driftsresultatet, og det ville da være rart, hvis årets resultat også var positivt. Men det skyldes afskrivninger og investeringer i vores store driftscentre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Direktøren forklarer, at de planlagte investeringer over årene i driftscentre udgør et "større milliardbeløb".

Hvornår stopper de her investeringer?

"De høje investeringer er toppet nu, som det ser ud lige nu. Men hvis vi eksempelvis får nye store kunder, så kan der komme et nyt behov," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Er driftsresultatet vigtigere for jer end årets resultat på bundlinjen?

"Ja".

Pres udefra - men hyrer folk

Omsætningen faldt med knap 300 millioner kroner til 7,3 milliarder kroner, hvilket direktøren forklarer med faldende eksport.

Her spiller det øgede pres fra udlandet og lavtlønslande med højuddannede it-folk ind.

"Vi mærker generelt et pres i Danmark," siger direktøren.

Han sagde farvel til 220 IBM-folk fra 2009 til 2010, så det samlede IBM-hold i Danmark nu tæller under 4.000 medarbejdere.

Og presset fra udlandet vil kunne trække yderligere i den retning, forklarer han.

"Men det er slet ikke givet at vi bliver færre, da vi blandt andet i efteråret fik en stor kontrakt med forsvaret. Faktisk massehyrer vi konsulenter lige nu," siger Lars Mikkelgaard-Jensen. 

100 år og næste år

Den 16. juni i år fylder IBM-koncernen 100 år og nostalgien har da også fået lidt plads i det danske regnskab, selvom IBM kun har været repræsenteret i Danmark siden 1950.

Selskabet skriver, at det gennem seks årtier "har spillet en væsentlig rolle for blandt andet i digitaliseringen af den offentlige sektor og den finansielle sektor".

"Begge sektorer er i vid udstrækning baseret på IBM-teknologi - med CPR-registeret og Motorregisteret samt med udbredelsen af netbankerne og Dankortet som eksempler," skriver selskabet.
Men i dag holder direktøren dog kortene tæt til kroppen, når det gælder de to områders andel af omsætningen på 7,3 milliarder kroner.

"Det er forretningshemmeligheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Han vil dog godt ud med, at de små og mellemstore virksomheden bliver fokus-området næste år.

"Vi har set de større virksomheder komme op i omdrejninger efter krisen, så nu mangler vi at se de små og mellem store virksomheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Ligesom IBM i USA, der i øvrigt skovler penge ind, satser selskabet især på teknologi-områderne business analytics og cloud-løsninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse