IBM-boss: Derfor er vores underskud helt normalt

Lars Mikkelgaard-Jensen, direktør for IBM Danmark, synes ikke, at det er særligt sært, at selskabet har et underskud på 140 millioner kroner. Læs hvorfor her.

Artikel top billede

IBM Danmarkss administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen.

Læs også:

Nyt underskud: Pengene vælter ud af IBM Danmark

IBM Danmarks driftsresultat er på næsten en kvart milliard kroner, men bliver på den endelige bundlinje forvandlet til et minus på 140 millioner.

Lars Mikkelgaard-Jensen, administrerende direktør i IBM Dnnmark. Hvad skyldes det? Det må du da være træt af?

"Både ja og nej. Vi er tilfredse med driftsresultatet, og det ville da være rart, hvis årets resultat også var positivt. Men det skyldes afskrivninger og investeringer i vores store driftscentre," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Direktøren forklarer, at de planlagte investeringer over årene i driftscentre udgør et "større milliardbeløb".

Hvornår stopper de her investeringer?

"De høje investeringer er toppet nu, som det ser ud lige nu. Men hvis vi eksempelvis får nye store kunder, så kan der komme et nyt behov," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Er driftsresultatet vigtigere for jer end årets resultat på bundlinjen?

"Ja".

Pres udefra - men hyrer folk

Omsætningen faldt med knap 300 millioner kroner til 7,3 milliarder kroner, hvilket direktøren forklarer med faldende eksport.

Her spiller det øgede pres fra udlandet og lavtlønslande med højuddannede it-folk ind.

"Vi mærker generelt et pres i Danmark," siger direktøren.

Han sagde farvel til 220 IBM-folk fra 2009 til 2010, så det samlede IBM-hold i Danmark nu tæller under 4.000 medarbejdere.

Og presset fra udlandet vil kunne trække yderligere i den retning, forklarer han.

"Men det er slet ikke givet at vi bliver færre, da vi blandt andet i efteråret fik en stor kontrakt med forsvaret. Faktisk massehyrer vi konsulenter lige nu," siger Lars Mikkelgaard-Jensen. 

100 år og næste år

Den 16. juni i år fylder IBM-koncernen 100 år og nostalgien har da også fået lidt plads i det danske regnskab, selvom IBM kun har været repræsenteret i Danmark siden 1950.

Selskabet skriver, at det gennem seks årtier "har spillet en væsentlig rolle for blandt andet i digitaliseringen af den offentlige sektor og den finansielle sektor".

"Begge sektorer er i vid udstrækning baseret på IBM-teknologi - med CPR-registeret og Motorregisteret samt med udbredelsen af netbankerne og Dankortet som eksempler," skriver selskabet.
Men i dag holder direktøren dog kortene tæt til kroppen, når det gælder de to områders andel af omsætningen på 7,3 milliarder kroner.

"Det er forretningshemmeligheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Han vil dog godt ud med, at de små og mellemstore virksomheden bliver fokus-området næste år.

"Vi har set de større virksomheder komme op i omdrejninger efter krisen, så nu mangler vi at se de små og mellem store virksomheder," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Ligesom IBM i USA, der i øvrigt skovler penge ind, satser selskabet især på teknologi-områderne business analytics og cloud-løsninger.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S