Er ARM klar til Apples MacBooks?

En række analytikere mener, at der er tekniske huller i rygterne om, at Apple i de kommende år vil gå over til at bruge ARM-processorer i sine bærbare Macs.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det kan teoretisk set godt lade sig gøre, at Apple går over til at anvende processorer fra ARM i sine MacBooks, men det er i praksis ikke muligt at gennemføre inden for de næste få år på grund af tekniske problemstillinger og problemer med ydelsen, vurderer analytikere i denne uge.

På kort sigt vil ARM-processorerne ikke være i stand til at levere den samme ydelse, som MacBooks får fra x86-chip, mener disse analytikere. Apple anvender på nuværende tidspunkt ARM-processorer til iPhone og iPad og de mere strømslugende chip fra Intel til sine Mac-computere.

"Det er muligt, at Apple overvejer ARM særligt med henblik på de mere specialiserede enheder såsom MacBook Air, hvor det er afgørende, at enheden er tynd og let," siger Jack Gold, der er chefanalytiker hos J. Gold Associates. "Men det ville overraske mig, hvis Apple valgte at gå den vej med alle sine Macs."

Det blev i flere medier rapporteret i sidste uge, at Apple i løbet af de kommende år vil flytte sine MacBooks fra x86-arkitekturen til i stedet at bruge ARM's processorer.

Flere analytikere vurderer dog, at x86-processorer fortsat vil være standard i Mac-computerne, da en overgang til ARM sandsynligvis vil øge omkostningerne til understøttelse og validering for både hardware og software.

Det vil være "en stor risiko at tage for en relativt lille gevinst" at flytte fra Intel til ARM," fremhæver analytiker David Kanter fra Real World Technologies i en undersøgelse offentliggjort i denne uge på virksomhedens website.

"Mikroprocessorerne fra ARM er designet til en lavere ydelse og det er ikke sandsynligt, at de vil kunne hamle op med ydelsen fra x86-arkitekturen inden for de næste få år," vurderer Kanter.

Thunderbolt og ARM-konflikt

Der er også visse tekniske problemstillinger, der muligvis vil forhindre Apple i at gå over til at bruge ARM i sine Mac-bærbare, påpeger Kanter. Apple introducerede i år nye MacBooks med højhastigheds-forbindelses-teknologien Thunderbolt, der er designet af Intel.

Denne teknologi er endnu ikke tilgængelig til ARM og der er ikke meget, der motiverer Intel til at gøre den tilgængelig på en konkurrerende arkitektur, påpeger Kanter.

ARM har på nuværende tidspunkt stort set ingen tilstedeværelse i det traditionelle pc-marked. ARM-processorerne bruges her kun i netbook-lignende enheder, der kaldes smartbooks, og som ikke sælger særlig godt.

En analytiker fra IDC forudsagde dog i sidste uge, at ARM i 2015 vil have vundet 13 procent af markedet for mikroprocessorer til pc'er, som et resultat af Microsofts beslutning om at gøre Windows tilgængelig på ARM-arkitekturen.

Intel-chip baseret på x86-arkitekturen implementerer komplekse instruktionssæt og en stor ydelsesfremmende cache, mens ARM fokuserer mere på at optimere strømforbruget og ikke har megen erfaring med komplekse instruktionssæt, fremhæver Kanter.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S