SAP satser på mobile applikationer

SAP giver sin mobile applikationsstrategi en ekstra spandfuld kul med en serie nye produkter målrettet markeder som forsyning, elektricitet, detailhandel og produktion.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På konferencen Sapphire Now i Orlando, annoncerede SAP i denne uge en version af Sybase Unwired Platform til mobil applikationsudvikling og -implementering, som SAP kom i besiddelse af i forbindelse med sidste års opkøb af Sybase.

Et nyt SDK ('software developer kit') til Unwired vil blive udsendt inden for de næste måneder, fortæller virksomheden.

Udover de nye mobile applikationer kommer Field Service, som er et produkt målrettet teknikere og andre medarbejdere, som ofte må arbejde i marken for at servicere kunder. Applikationen giver den form for medarbejdere besked ved nye opgaver, tilbud om kortservice og meget andet.

Et andet produkt, EAM Work Order, kan give teknikerne informationer om arbejdsordrer, lagerbeholdning og kundehistorik.

Produktet Retail Execution giver til gengæld adgang til produktlister og kundekontakt-lister, og gør det muligt for brugerne at spore og gemme informationer om besøg til detaillokationer.

Aggressiv partnerstrategi

Omkring 20 mobile applikationer vil blive gjort tilgængelige i løbet af de kommende måneder, fortæller SAP. Heriblandt produkter til human ressources, SRM- ('supplier relations management') og CRM ('customer relationship management')-håndtering.

SAP planlægger ikke selv at opbygge en fuld mobil portefølje. I stedet kombinerer virksomheden egne udviklingsresultater med en aggressiv partnerstrategi.

Mange af de virksomheder er allerede bekendte med Sybase Unwired og den relaterede Afaria-platform til mobil management. SAP håber at skabe endnu mere interesse for Unwired med den nye SDK.

SAP's teknologier til mobil udvikling inkluderer support af iOS, BlackBerry og Windows Mobile, og snart også til Android, fortæller SAP.

Certificerede koblings-teknologier kan forbinde de mobile applikationer til back-end SAP-systemer, og sikkerhedsfunktionerne inkluderer krypteret HTML5 web storage og krypteret data-transport, forklarer SAP.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S