SAP satser på mobile applikationer

SAP giver sin mobile applikationsstrategi en ekstra spandfuld kul med en serie nye produkter målrettet markeder som forsyning, elektricitet, detailhandel og produktion.

Artikel top billede

Computerworld News Service: På konferencen Sapphire Now i Orlando, annoncerede SAP i denne uge en version af Sybase Unwired Platform til mobil applikationsudvikling og -implementering, som SAP kom i besiddelse af i forbindelse med sidste års opkøb af Sybase.

Et nyt SDK ('software developer kit') til Unwired vil blive udsendt inden for de næste måneder, fortæller virksomheden.

Udover de nye mobile applikationer kommer Field Service, som er et produkt målrettet teknikere og andre medarbejdere, som ofte må arbejde i marken for at servicere kunder. Applikationen giver den form for medarbejdere besked ved nye opgaver, tilbud om kortservice og meget andet.

Et andet produkt, EAM Work Order, kan give teknikerne informationer om arbejdsordrer, lagerbeholdning og kundehistorik.

Produktet Retail Execution giver til gengæld adgang til produktlister og kundekontakt-lister, og gør det muligt for brugerne at spore og gemme informationer om besøg til detaillokationer.

Aggressiv partnerstrategi

Omkring 20 mobile applikationer vil blive gjort tilgængelige i løbet af de kommende måneder, fortæller SAP. Heriblandt produkter til human ressources, SRM- ('supplier relations management') og CRM ('customer relationship management')-håndtering.

SAP planlægger ikke selv at opbygge en fuld mobil portefølje. I stedet kombinerer virksomheden egne udviklingsresultater med en aggressiv partnerstrategi.

Mange af de virksomheder er allerede bekendte med Sybase Unwired og den relaterede Afaria-platform til mobil management. SAP håber at skabe endnu mere interesse for Unwired med den nye SDK.

SAP's teknologier til mobil udvikling inkluderer support af iOS, BlackBerry og Windows Mobile, og snart også til Android, fortæller SAP.

Certificerede koblings-teknologier kan forbinde de mobile applikationer til back-end SAP-systemer, og sikkerhedsfunktionerne inkluderer krypteret HTML5 web storage og krypteret data-transport, forklarer SAP.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S