Lockheed Martin bekræfter 'betydeligt' hackerangreb

En af verdens største våbenproducenter og leverandører til USA's forsvar, Lockheed Martin, har været udsat for hackerangreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Luftsfarts- og våbenfabrikanten Lockheed Martin bekræftede lørdag aften, at selskabets informationssystem-netværk havde været mål for et "betydeligt og vedholdende angreb."

Samtidig fremhæver selskabet, at sikkerhedsteamet opdagede angrebet "næsten omgående og handlede aggressivt for at beskytte alle systemer og data".

Ingen data fra kunder, programmer eller ansatte blev kompromitteret, oplyser selskabet, der er den største leverandør til USA's forsvar, i en kort pressemeddelelse.

Selskabet bemærker, at det holder USA's myndigheder informerede om dets efterforskning, mens det "fortsat arbejder døgnet rundt på at genoprette medarbejdernes adgang til netværket."

Angrebet blev først rapporteret om i torsdags af Reuters, som citerede en embedsmand fra USA's forsvar og to unavngivne kilder med kendskab til situationen. Nyhedsbureauet rapporterede, at hackerangrebet påvirkede mange medarbejdere ved Lockheed Martin, som er baseret i Bethesda i staten Maryland, og som producerer jagerfly og andre våbensystemer.

Konstante trusler

I lørdags bekræftede en embedsmand fra USA's ministerium Department of Homeland Security angrebet overfor nyhedsbureauet.

Lockheed Martin afviste dog på det tidspunkt stadig at kommentere.

Denne indtrængen involverede brugen af RSA SecurID tokens, der anvendes af medarbejdere hos Lockheed Martin til at få fjernadgang til selskabets netværk. Sikkerhedsanalytikere har opfordret til, at enhver virksomhed, der anvender disse tokens, grundigt gennemgår autentifikations-procedurerne.

Lockheed Martin har ikke afsløret, hvordan dets systemer blev angrebet. Selskabet står overfor "konstante trusler fra modstandere over hele verden" og øger jævnligt dets systemers sikkerhed, påpeger det i pressemeddelelsen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg