Lockheed Martin bekræfter 'betydeligt' hackerangreb

En af verdens største våbenproducenter og leverandører til USA's forsvar, Lockheed Martin, har været udsat for hackerangreb.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Luftsfarts- og våbenfabrikanten Lockheed Martin bekræftede lørdag aften, at selskabets informationssystem-netværk havde været mål for et "betydeligt og vedholdende angreb."

Samtidig fremhæver selskabet, at sikkerhedsteamet opdagede angrebet "næsten omgående og handlede aggressivt for at beskytte alle systemer og data".

Ingen data fra kunder, programmer eller ansatte blev kompromitteret, oplyser selskabet, der er den største leverandør til USA's forsvar, i en kort pressemeddelelse.

Selskabet bemærker, at det holder USA's myndigheder informerede om dets efterforskning, mens det "fortsat arbejder døgnet rundt på at genoprette medarbejdernes adgang til netværket."

Angrebet blev først rapporteret om i torsdags af Reuters, som citerede en embedsmand fra USA's forsvar og to unavngivne kilder med kendskab til situationen. Nyhedsbureauet rapporterede, at hackerangrebet påvirkede mange medarbejdere ved Lockheed Martin, som er baseret i Bethesda i staten Maryland, og som producerer jagerfly og andre våbensystemer.

Konstante trusler

I lørdags bekræftede en embedsmand fra USA's ministerium Department of Homeland Security angrebet overfor nyhedsbureauet.

Lockheed Martin afviste dog på det tidspunkt stadig at kommentere.

Denne indtrængen involverede brugen af RSA SecurID tokens, der anvendes af medarbejdere hos Lockheed Martin til at få fjernadgang til selskabets netværk. Sikkerhedsanalytikere har opfordret til, at enhver virksomhed, der anvender disse tokens, grundigt gennemgår autentifikations-procedurerne.

Lockheed Martin har ikke afsløret, hvordan dets systemer blev angrebet. Selskabet står overfor "konstante trusler fra modstandere over hele verden" og øger jævnligt dets systemers sikkerhed, påpeger det i pressemeddelelsen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S