Tjek selv om du er klar til IPv6

I anledningen af IPv6-dagen er Computerworld klar til protokollen. Læs her, hvad der skal til - og se om skildpadden danser for dig.

Artikel top billede

Læs også:
Verdens største it-eksperiment i gang - og du er med

 

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Verden løber tør for IP-adresser i IPv4-prptokollen, og det problem skal der gøres opmærksom på. Derfor sker der ting og sager i dag, onsdag 8. juni. i en happening kaldet World IPv6 day.

Her vil en stribe af de helt store sider som eksempelvis Google og nogle lidt mindre som Computerworld i Danmark, køre en såkaldt dual-stack med både IPv4 og IPv6.

Sådan skiftes protokol

Der skal ikke de store krumspring til i it-afdelingen for at tilføje en ekstra protokol til websiden.

Hosting-firmaet, der tager hånd om computerworld.dk, har i flere år kørt IPv6, hvilket naturligvis er en forudsætning for projektet.

Herefter skal der ændres på et par net-pegepinde.

"Vi har lagt en IPv6-adresse op på vores system, der peger på Computerworlds webserver," fortæller Henrik Lund Kramshøj fra Solido Networks.

Desuden skal der ændres i en DNS-entry.

DNS er en forkortelse for Domain Name System, og en DNS-server eller navneserver kan oversætte et domænenavn - eksempelvis Computerworld.dk - til en IP-adresse.

Brugere, der anvender den almindelige IPv4, vil ikke mærke nogen forskel, da de to protokoller kører side om side.

"Benytter man Windows 7, hvor IPv6 er standard, er man faktisk på med det samme," siger Henrik Lund Kramshøj.

Du kan selv teste, om du er klar til IPv6 ved at klikke ind på denne side. Danser skildpadden, er du på IPv6.

På IPv6 Days danske webside, kan man se en liste over danske sider, der anvender protokollen.

Læs også:
Verdens største it-eksperiment i gang - og du er med

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Milliarder af nye IP-adresser kommer nu rullende

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S