HP indleder juridisk slagsmål med Oracle

Oracle er ifølge HP juridisk forpligtet til fortsat at udvikle software til Itanium-platformen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracles beslutning i marts om at stoppe med at udvikle software til Intels Itanium-chip er ifølge Hewlett-Packard et brud på "juridisk bindende forpligtelser", som Oracle har indgået med HP og de to virksomheders cirka 140.000 delte kunder.

HP har sendt Oracle et formelt juridisk krav om at ændre sin beslutning. HP hentyder i en pressemeddelelse at næste skridt kan blive et søgsmål, hvis ikke Oracle imødekommer dette krav.

"HP er af den overbevisning, at Oracle er juridisk forpligtet til fortsat at tilbyde sin pakke af softwareprodukter til Itanium-platformen og vi vil tage alle tilgængelige juridiske skridt, der er nødvendige for at beskytte vores kunders bedste interesser og de væsentlige investeringer, de har foretaget," fremhæver HP.

Oracles beslutning repræsenterer et ulovligt forsøg på at tvinge kunder, der kører Itanium-baserede servere fra HP, over på virksomhedens egne hardware-platforme, lyder HP's tolkning af sagen.

HP's talsmand Bill Wohl afviser at give yderligere detaljer om de juridiske aftaler mellem Oracle og HP, med henvisning til at de er "indhyllet i tavshedspligt".

Oracles talskvinde, Deborah Hellinger, afviser at kommentere.

Selvom adskillige andre leverandører heriblandt Microsoft og Red Hat allerede er stoppet med at udvikle til Itanium, så har Oracles beslutning ikke desto mindre efterladt visse HP-kunder i svære overvejelser med langsigtede konsekvenser angående deres hardware-platforme. Dette er et meget interessant udspil fra HP," siger Dan Olds, der er ledende analytiker ved Gabriel Consulting Group.

Der er ifølge Dan Olds en række mulige årsager til, at HP har ventet et par måneder med at afsløre eksistensen af en juridisk aftale med Oracle.

"Jeg kan forestille mig, at HP lige skulle have styr på det juridiske før dette skridt," siger han.

"Jeg vil også tro, at HP også sandsynligvis har forsøgt at tale privat med Oracle om det før dette skridt. Men dette signalerer et nedbrud i forhandlingerne og starten på et juridisk slagsmål," vurderer Dan Olds.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S