HP indleder juridisk slagsmål med Oracle

Oracle er ifølge HP juridisk forpligtet til fortsat at udvikle software til Itanium-platformen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracles beslutning i marts om at stoppe med at udvikle software til Intels Itanium-chip er ifølge Hewlett-Packard et brud på "juridisk bindende forpligtelser", som Oracle har indgået med HP og de to virksomheders cirka 140.000 delte kunder.

HP har sendt Oracle et formelt juridisk krav om at ændre sin beslutning. HP hentyder i en pressemeddelelse at næste skridt kan blive et søgsmål, hvis ikke Oracle imødekommer dette krav.

"HP er af den overbevisning, at Oracle er juridisk forpligtet til fortsat at tilbyde sin pakke af softwareprodukter til Itanium-platformen og vi vil tage alle tilgængelige juridiske skridt, der er nødvendige for at beskytte vores kunders bedste interesser og de væsentlige investeringer, de har foretaget," fremhæver HP.

Oracles beslutning repræsenterer et ulovligt forsøg på at tvinge kunder, der kører Itanium-baserede servere fra HP, over på virksomhedens egne hardware-platforme, lyder HP's tolkning af sagen.

HP's talsmand Bill Wohl afviser at give yderligere detaljer om de juridiske aftaler mellem Oracle og HP, med henvisning til at de er "indhyllet i tavshedspligt".

Oracles talskvinde, Deborah Hellinger, afviser at kommentere.

Selvom adskillige andre leverandører heriblandt Microsoft og Red Hat allerede er stoppet med at udvikle til Itanium, så har Oracles beslutning ikke desto mindre efterladt visse HP-kunder i svære overvejelser med langsigtede konsekvenser angående deres hardware-platforme. Dette er et meget interessant udspil fra HP," siger Dan Olds, der er ledende analytiker ved Gabriel Consulting Group.

Der er ifølge Dan Olds en række mulige årsager til, at HP har ventet et par måneder med at afsløre eksistensen af en juridisk aftale med Oracle.

"Jeg kan forestille mig, at HP lige skulle have styr på det juridiske før dette skridt," siger han.

"Jeg vil også tro, at HP også sandsynligvis har forsøgt at tale privat med Oracle om det før dette skridt. Men dette signalerer et nedbrud i forhandlingerne og starten på et juridisk slagsmål," vurderer Dan Olds.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job