HP indleder juridisk slagsmål med Oracle

Oracle er ifølge HP juridisk forpligtet til fortsat at udvikle software til Itanium-platformen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracles beslutning i marts om at stoppe med at udvikle software til Intels Itanium-chip er ifølge Hewlett-Packard et brud på "juridisk bindende forpligtelser", som Oracle har indgået med HP og de to virksomheders cirka 140.000 delte kunder.

HP har sendt Oracle et formelt juridisk krav om at ændre sin beslutning. HP hentyder i en pressemeddelelse at næste skridt kan blive et søgsmål, hvis ikke Oracle imødekommer dette krav.

"HP er af den overbevisning, at Oracle er juridisk forpligtet til fortsat at tilbyde sin pakke af softwareprodukter til Itanium-platformen og vi vil tage alle tilgængelige juridiske skridt, der er nødvendige for at beskytte vores kunders bedste interesser og de væsentlige investeringer, de har foretaget," fremhæver HP.

Oracles beslutning repræsenterer et ulovligt forsøg på at tvinge kunder, der kører Itanium-baserede servere fra HP, over på virksomhedens egne hardware-platforme, lyder HP's tolkning af sagen.

HP's talsmand Bill Wohl afviser at give yderligere detaljer om de juridiske aftaler mellem Oracle og HP, med henvisning til at de er "indhyllet i tavshedspligt".

Oracles talskvinde, Deborah Hellinger, afviser at kommentere.

Selvom adskillige andre leverandører heriblandt Microsoft og Red Hat allerede er stoppet med at udvikle til Itanium, så har Oracles beslutning ikke desto mindre efterladt visse HP-kunder i svære overvejelser med langsigtede konsekvenser angående deres hardware-platforme. Dette er et meget interessant udspil fra HP," siger Dan Olds, der er ledende analytiker ved Gabriel Consulting Group.

Der er ifølge Dan Olds en række mulige årsager til, at HP har ventet et par måneder med at afsløre eksistensen af en juridisk aftale med Oracle.

"Jeg kan forestille mig, at HP lige skulle have styr på det juridiske før dette skridt," siger han.

"Jeg vil også tro, at HP også sandsynligvis har forsøgt at tale privat med Oracle om det før dette skridt. Men dette signalerer et nedbrud i forhandlingerne og starten på et juridisk slagsmål," vurderer Dan Olds.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network