HP indleder juridisk slagsmål med Oracle

Oracle er ifølge HP juridisk forpligtet til fortsat at udvikle software til Itanium-platformen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracles beslutning i marts om at stoppe med at udvikle software til Intels Itanium-chip er ifølge Hewlett-Packard et brud på "juridisk bindende forpligtelser", som Oracle har indgået med HP og de to virksomheders cirka 140.000 delte kunder.

HP har sendt Oracle et formelt juridisk krav om at ændre sin beslutning. HP hentyder i en pressemeddelelse at næste skridt kan blive et søgsmål, hvis ikke Oracle imødekommer dette krav.

"HP er af den overbevisning, at Oracle er juridisk forpligtet til fortsat at tilbyde sin pakke af softwareprodukter til Itanium-platformen og vi vil tage alle tilgængelige juridiske skridt, der er nødvendige for at beskytte vores kunders bedste interesser og de væsentlige investeringer, de har foretaget," fremhæver HP.

Oracles beslutning repræsenterer et ulovligt forsøg på at tvinge kunder, der kører Itanium-baserede servere fra HP, over på virksomhedens egne hardware-platforme, lyder HP's tolkning af sagen.

HP's talsmand Bill Wohl afviser at give yderligere detaljer om de juridiske aftaler mellem Oracle og HP, med henvisning til at de er "indhyllet i tavshedspligt".

Oracles talskvinde, Deborah Hellinger, afviser at kommentere.

Selvom adskillige andre leverandører heriblandt Microsoft og Red Hat allerede er stoppet med at udvikle til Itanium, så har Oracles beslutning ikke desto mindre efterladt visse HP-kunder i svære overvejelser med langsigtede konsekvenser angående deres hardware-platforme. Dette er et meget interessant udspil fra HP," siger Dan Olds, der er ledende analytiker ved Gabriel Consulting Group.

Der er ifølge Dan Olds en række mulige årsager til, at HP har ventet et par måneder med at afsløre eksistensen af en juridisk aftale med Oracle.

"Jeg kan forestille mig, at HP lige skulle have styr på det juridiske før dette skridt," siger han.

"Jeg vil også tro, at HP også sandsynligvis har forsøgt at tale privat med Oracle om det før dette skridt. Men dette signalerer et nedbrud i forhandlingerne og starten på et juridisk slagsmål," vurderer Dan Olds.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S