Københavnsk kupforsøg mod CSC kikset

Enhedslisten har forgæves forsøgt at få Københavns Kommune til at droppe ny kontrakt med den konfliktramte it-virksomhed CSC. Læs her, hvorfor planen slog fejl.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også: England vil forbyde CSC-kontrakter for milliarder

Københavns Kommune vedtog i går, at CSC godt kan blive leverandør af et nyt it-system til kommunens bosteder.

Enhedslisten havde ellers forsøgt at bremse beslutningen ved ekstraordinært at kræve afstemning om sagen i Borgerrepræsentationen.

"Jeg mener ikke, at vi som kommune skal støtte et firma, der med meget brutale metoder forsøger at undergrave den måde, vi har indrettet det danske arbejdsmarked på," siger hovedstadens socialborgmester, Mikkel Warming fra Enhedslisten.

EU-regler forhindre forbud

Men alle partier, bortset fra Enhedslisten, valgte altså at forkaste partiets forslag om at forhindre CSC-kontrakten.

Ikke mindst på baggrund af EU's udbudsregler, der slår fast, at CSC ville have krav på erstatning, hvis it-giganten gav det laveste bud, men alligevel blev fravalgt af kommunen.

"Selvfølgelig kan man dumpe prisen, hvis man som CSC sender opgaverne til Indien og fyrer folk for at ansætte andre til en lavere løn. EU's udbudsregler giver ikke mulighed for at forholde sig til firmaers etik, og det er et kæmpe problem," mener socialborgmesteren.

Har I ikke et ansvar over for skatteyderne til at vælge den billigste løsning?

"Jo, det har vi, det er det, udbudsreglerne skal sikre. Men Enhedslistens anke er, at vi bliver bundet til vælge dem, uanset om det er nogen, der i øjeblikket er i gang med at undergrave den danske model, i og med de importerer skruebrækkere fra udlandet, hvilket er noget helt nyt i Danmark," siger Mikkel Warming.

CSC fortjener en straf 

På et eller andet tidspunkt stopper konflikten, og hvis I fravælger CSC nu, så straffer I dem vel på længere sigt?

"Et firma, som bevidst forsøger at knuse en fagforening, smadre en overenskomst og importerer skruebrækkere, fortjener at lide et tab," siger han til Computerworld.

Læs også: England vil forbyde CSC-kontrakter for milliarder

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS