Arbejdsretten: CSC kan droppe overenskomster

Arbejdsretten har netop besluttet, at CSC kan frigøre sig fra de gamle overenskomster med Prosa. Det kan betyde afslutningen på konflikten.

Artikel top billede

Læs også:

Prosa: Vi er fortsat i konflikt med CSC

Arbejdsretten har onsdag eftermiddag afsagt kendelse i spørgsmålet om,  CSC Danmark A/S kan frigøre sig fra overenskomsten med Prosa.

CSC har fået medhold i, at selskabet kan frigøre sig, hvilket betyder, at CSC nu vil tiltræde it-overenskomsten mellem Dansk Erhverv og HK/PRIVAT under LO.

CSC skriver i en meddelelse, at man nu anser konflikten for afsluttet.  

"Vi er glade for, at retten støtter os i vores opfattelse af, at forhandlingsmulighederne med PROSA er udtømte, og at vi således kan betragte os som frigjorte fra overenskomsten med PROSA."

"Frigørelsen er et helt nødvendigt skridt både i forhold til vores medarbejdere og kunderne. Nu kan vi få skabt arbejdsro og fokusere på fremtiden. Vi glæder os således til at byde vores strejkende og lockoutede medarbejdere tilbage," siger Carsten Lind, administrerende direktør for CSC Danmark, i pressemeddelelsen.

Er strejken slut?

Siden Prosa-medlemmerne i CSC 12. juni stemte nej til et mæglingsforslag fra Forligsmanden, har CSC sagt nej til yderligere forhandlinger med fagforeningen.

Arbejdsrettens afgørelse betyder, at Prosa-medlemmerne i CSC vil blive tilbudt en ny overenskomst under LO.

Med et varsel på typisk syv måneder, skal medarbejderne tage stilling til, om de vil forsætte i deres stillinger under den nye overenskomst. 

"Vi har med frigørelsen skabt grundlaget for at kunne blive konkurrencedygtige. Vi vil dog stadigvæk tilbyde attraktive forhold for vores ansatte og har i den forbindelse givet medarbejderne tilsagn om en række goder, herunder blandt andet en løngaranti frem til april 2014."

"Det er således vores intention, at der vil blive indgået aftaler, som samlet set er på niveau med det mæglingsforslag, som Forligsmanden fremsatte den 31. maj 2011," siger Carsten Lind.

Hvorvidt afgørelsen betyder, at Prosa-medlemmerne stopper strejken, vil ifølge Dr.dk blive afgjort på et medlemsmøde for de strejkende CSC-ansatte i Valbyhallen i morgen klokken 14:30.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S