Prosa efter CSC-nederlag: Vi er klar til at slås igen

Fagforbundet Prosa har fået nogle gevaldige huller i pengepungen efter det tabte slag.

Artikel top billede

Få overblik over konflikten her: De strejkende CSC-folk står ved en korsvej

Medarbejderne i CSC har besluttet at genoptage arbejdet, og den strejke, der blev indledt den 1. juni, er således afsluttet.

Beslutningen er truffet, efter at Arbejdsretten vedtog, at CSC kan frigøre sig fra de gamle overenskomster med Prosa.

Det tabte slag går ikke ubemærket hen hos CSC-medarbejdernes fagforbund, men Prosa forventer heller ikke den store omvæltning.

Men det har kostet rigtig mange penge at slås med CSC.

"Pengene har været afsat til konflikt, og fonden er ikke tømt endnu," siger Hanne Lykke Jespersen, der er næstformand i Prosa.

"Men det er ikke en hemmelighed, at den ikke er så velpolstret, som den har været. Den skal bygges op igen, men vi er ikke på randen af et økonomisk sammenbrud" siger hun til Computerworld.

Ikke spildte penge

Hun mener dog ikke, at de mange penge har været spildt, trods det tabte slag i Arbejdsretten.

"Sådan kan man ikke gøre det op. Når man slås, så vinder man nogle gange, andre gange taber man. Vi slås for det, vi mener, er rigtigt, og det gør vi naturligvis igen, hvis der bliver behov for det," lyder det fra Prosa-næstformanden.

Medlemsflugt

Efter Arbejdsrettens dom er cirka 1.000 CSC-ansatte nødt til at skifte Prosa-overenskomsten ud med en fra HK.

Prosa forventer dog ikke, at medlemmerne også flygter over til det nye forbund.

"Vi har frit valg af fagforening i Danmark. CSC-folkene skal være ansat på HK-vilkår, men vi forventer ikke, at folk skifter forbund af den grund," siger Hanne Lykke Jespersen.

Heller ikke integrationen med FTF får ifølge Prosa nogen konsekvenser. Prosa er en del af den samlede fagbevægelse, og samarbejder med FTF, der derigennem støtter it-folket.

Så der kommer ikke til at ske ændringer i Prosa efter det tabte slag?

"Nu skal man altid evaluere en konflikt, men vi er slet ikke der, hvor vi ikke har råd til en ny konflikt eller andet kritisk," vurderer Hanne Lykke Jespersen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS