Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

'Børnenes IT-Fond' vil dele gratis computere ud til danske børn og unge.

Artikel top billede

Også anbragte børn har ret til en computer. Det mener fire store organisationer, der nu går sammen om at skaffe penge til indkøb af computere til anbragte børn.

De fire organisationer er Børnehjælpsdagen, Børnerådet, IT-Branchen og IDG, der er selskabet bag Computerworld.

En ny undersøgelse fra Børnehjælpsdagen viser, at 69 procent af de anbragte børn i Danmark enten slet ikke har adgang til en computer eller er nødt til at dele en computer med mange andre.

Desuden er mange af de computere, som de har adgang til, forældede og klar til udskiftning.

Stort behov

"Arbejdet i Børnenes IT-fond er med til at skabe et helt centralt fundament for de unge i en verden, hvor det at have adgang til en computer er en nødvendighed - både når det gælder det sociale, de unges uddannelse og deres deltagelse i det moderne samfund", siger Søren Queitsch, der er administrerende direktør i IDG Danmark.

Den holdning deler Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.

"Adgang til computere er afgørende for børns sociale liv, uddannelse og fremtidige jobmuligheder. Anbragte børn skal ikke sættes bagud. It-erhvervet ønsker ordentlig adgang til moderne kommunikation for alle, og det sætter vi nu konkret handling bag med Børnenes IT-Fond," siger han.

Fonden vil i første omgang prioritere ansøgninger om en computer fra unge på ungdomsuddannelserne, som samtidig bor på døgninstitution eller lignende.

I alt er behovet 2.600 computere, vurderer fonden. Og det vil være ret permanent, da der hele tiden kommer nye unge til.

Behov for 2.600 maskiner

Hvis alle anbragte unge i alderen 15-23 år skulle have deres egen computer, ville fonden skulle uddele cirka 2.600 styk.

Der er imidlertid ikke tale om en engangs-uddeling; der kommer løbende unge til i aldersgruppen, så behovet for computere er reelt konstant.

"Vi oplever tit, at institutioner og opholdssteder har svært ved at være med på it-fronten. Vores undersøgelse viser, at 41 procent af hjemmene har et årligt budget på nul kroner til indkøb af computere. Med Børnenes IT-Fond kan vi forhåbentlig hjælpe på et vigtigt men ofte overset sted i de anbragte børns liv," lyder det fra Børnehjælpsdagens direktør, Jytte Tholstrup Svendsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg