Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

'Børnenes IT-Fond' vil dele gratis computere ud til danske børn og unge.

Artikel top billede

Også anbragte børn har ret til en computer. Det mener fire store organisationer, der nu går sammen om at skaffe penge til indkøb af computere til anbragte børn.

De fire organisationer er Børnehjælpsdagen, Børnerådet, IT-Branchen og IDG, der er selskabet bag Computerworld.

En ny undersøgelse fra Børnehjælpsdagen viser, at 69 procent af de anbragte børn i Danmark enten slet ikke har adgang til en computer eller er nødt til at dele en computer med mange andre.

Desuden er mange af de computere, som de har adgang til, forældede og klar til udskiftning.

Stort behov

"Arbejdet i Børnenes IT-fond er med til at skabe et helt centralt fundament for de unge i en verden, hvor det at have adgang til en computer er en nødvendighed - både når det gælder det sociale, de unges uddannelse og deres deltagelse i det moderne samfund", siger Søren Queitsch, der er administrerende direktør i IDG Danmark.

Den holdning deler Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.

"Adgang til computere er afgørende for børns sociale liv, uddannelse og fremtidige jobmuligheder. Anbragte børn skal ikke sættes bagud. It-erhvervet ønsker ordentlig adgang til moderne kommunikation for alle, og det sætter vi nu konkret handling bag med Børnenes IT-Fond," siger han.

Fonden vil i første omgang prioritere ansøgninger om en computer fra unge på ungdomsuddannelserne, som samtidig bor på døgninstitution eller lignende.

I alt er behovet 2.600 computere, vurderer fonden. Og det vil være ret permanent, da der hele tiden kommer nye unge til.

Behov for 2.600 maskiner

Hvis alle anbragte unge i alderen 15-23 år skulle have deres egen computer, ville fonden skulle uddele cirka 2.600 styk.

Der er imidlertid ikke tale om en engangs-uddeling; der kommer løbende unge til i aldersgruppen, så behovet for computere er reelt konstant.

"Vi oplever tit, at institutioner og opholdssteder har svært ved at være med på it-fronten. Vores undersøgelse viser, at 41 procent af hjemmene har et årligt budget på nul kroner til indkøb af computere. Med Børnenes IT-Fond kan vi forhåbentlig hjælpe på et vigtigt men ofte overset sted i de anbragte børns liv," lyder det fra Børnehjælpsdagens direktør, Jytte Tholstrup Svendsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Danmarks Lærerforening

Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet