Bredbånds-direktør fyret på gråt papir

Sidste torsdag fyrede bredbåndsselskab sin direktør. Baggrunden er ifølge bestyrelsen "samarbejdsvanskeligheder".

Artikel top billede

Foto: Kerem Yucel

Elro, som er firmaet bag det trådløse bredbåndsnet Skyline, fyrede med omgående virkning sin administrerende direktør i sidste uge.

Samarbejdsvanskeligheder angives som årsag til, at en enig bestyrelse i forsyningsselskabet Elro valgte at fyre direktør Henry Lei Jacobsen.

"Der har den seneste tid været en del samarbejdsproblemer mellem Henry Lei Jacobsen og bestyrelsen og mellem Henry Lei Jacobsen og medarbejdere. Det er baggrunden for, at vi har fritstillet direktøren med øjeblikkelig virkning. Kontoret er ryddet," sagde bestyrelsesformand Nikolaj Per Schøler sidste torsdag til Randers Amtsavis.

Direktør siden 1998

Hvor langt tilbage samarbejdsvanskelighederne daterer sig, har det ikke været muligt at kaste lys over, men Henry Lei Jacobsen har været direktør for Elro Erhverv siden foråret 1998.

Medarbejdere har tidligere rejst stærk kritik af den nu forhenværende direktør i Randers Amtsavis.

De tidligere medarbejdere kritiserede dengang direktøren for at have en "håbløst gammeldags ledelsesstil" og for at 'forbruge' medarbejdere i stort tal ved at fyre folk, når de ikke var enige med ham.

Bestyrelsen har mistet tilliden

At den sag har noget med den aktuelle fyring at gøre, afviser bestyrelsesformand Nikolaj Per Schøler.

"Bestyrelsen og direktøren har været lodret uenige om, hvilken vej, vi skulle gå," siger formanden til Randers Amtsavis og fortsætter:

"Bestyrelsen har ganske enkelt mistet tilliden til, at Henry Lei Jacobsen ville kunne skabe de rammer og det klima, der skal til for at sikre en fortsat positiv udvikling i Elro."

Indtil videre er virksomhedens økonomidirektør Chris Dahlerup konstitueret som administrerende direktør.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S