Bredbånds-direktør fyret på gråt papir

Sidste torsdag fyrede bredbåndsselskab sin direktør. Baggrunden er ifølge bestyrelsen "samarbejdsvanskeligheder".

Artikel top billede

Foto: Kerem Yucel

Elro, som er firmaet bag det trådløse bredbåndsnet Skyline, fyrede med omgående virkning sin administrerende direktør i sidste uge.

Samarbejdsvanskeligheder angives som årsag til, at en enig bestyrelse i forsyningsselskabet Elro valgte at fyre direktør Henry Lei Jacobsen.

"Der har den seneste tid været en del samarbejdsproblemer mellem Henry Lei Jacobsen og bestyrelsen og mellem Henry Lei Jacobsen og medarbejdere. Det er baggrunden for, at vi har fritstillet direktøren med øjeblikkelig virkning. Kontoret er ryddet," sagde bestyrelsesformand Nikolaj Per Schøler sidste torsdag til Randers Amtsavis.

Direktør siden 1998

Hvor langt tilbage samarbejdsvanskelighederne daterer sig, har det ikke været muligt at kaste lys over, men Henry Lei Jacobsen har været direktør for Elro Erhverv siden foråret 1998.

Medarbejdere har tidligere rejst stærk kritik af den nu forhenværende direktør i Randers Amtsavis.

De tidligere medarbejdere kritiserede dengang direktøren for at have en "håbløst gammeldags ledelsesstil" og for at 'forbruge' medarbejdere i stort tal ved at fyre folk, når de ikke var enige med ham.

Bestyrelsen har mistet tilliden

At den sag har noget med den aktuelle fyring at gøre, afviser bestyrelsesformand Nikolaj Per Schøler.

"Bestyrelsen og direktøren har været lodret uenige om, hvilken vej, vi skulle gå," siger formanden til Randers Amtsavis og fortsætter:

"Bestyrelsen har ganske enkelt mistet tilliden til, at Henry Lei Jacobsen ville kunne skabe de rammer og det klima, der skal til for at sikre en fortsat positiv udvikling i Elro."

Indtil videre er virksomhedens økonomidirektør Chris Dahlerup konstitueret som administrerende direktør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS