NemID fylder ét år - har løsningen været god for dig?

Det er et år siden, at NemID så dagens lys. Det har været et år med mange bump på vejen til danskernes tegnebog.

Artikel top billede

3,2 millioner danskere kan ikke tage fejl, eller kan de?

Så mange borgere har i dag en NemID, men meningerne om det centrale login-system, der er udviklet i samarbejde mellem banker og det offentlige, er delte.

Det fortæller de mange debatter på Computerworlds webside.

Blandt Computerworld-læserne blev NemID ligefrem valgt til årets it-fuser.

Ud af cirka 3.000 unikke stemmer landede NemID på en ensom førsteplads med 48 procent af stemmerne.

Den er god, den NemID

Fra politisk hold har piben dog en anden og positiv lyd.

"Vi har med NemID skabt et fundament for sikker digital kommunikation, der kan bygges videre på i kommende år, når den offentlige sektor fortsat skal moderniseres og effektiviseres med nye digitale services til gavn for borgerne," siger Charlotte Sahl-Madsen, som er videnskabsminister, i anledningen af fødselsdagen.

Hun vil dog godt erkende, at alt ikke har været en dans på roser.

"Det er ingen hemmelighed, at der har været nogle opstartsvanskeligheder. Ikke desto mindre har NemID opnået en stor udbredelse og hyppig anvendelse hos borgerne allerede efter det første år," siger hun.

Et år, der er gået med både tekniske fejl og brugerbøvl.

Også det omdelte papkort med de hemmelige koder har fået en solid opsang af brugerne.

Tvang og spin

I den modsatte grøft siger kritikerne, at det ikke handler om popularitet, men om tvang.

Og det er da heller ikke alle politikere, der er lige så tilfredse som videnskabsministeren.

Endda komikere har deltaget i debatten.

3,2 millioner brugere

Om man tilhører den ene eller den anden fløj, taler tallene for sig selv.

I løbet af året har 79 procent af den danske befolkning over 15 år fået en NemID, og i løbet af det første år har NemID været anvendt 310 millioner gange af de 3,2 millioner brugere.

Over 2,9 millioner har desuden sagt ja til både at bruge NemID i banken og i den offentlige sektor.

Den aldersgruppe, der har taget allerbedst imod NemID, er kvinder midt i tyverne. Her har 98 procent NemID mod 95 procent af mændene.

Mega-succes eller tvang?

Hvad synes du NemID bør huskes for efter det første leveår?

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job