NemID fylder ét år - har løsningen været god for dig?

Det er et år siden, at NemID så dagens lys. Det har været et år med mange bump på vejen til danskernes tegnebog.

Artikel top billede

3,2 millioner danskere kan ikke tage fejl, eller kan de?

Så mange borgere har i dag en NemID, men meningerne om det centrale login-system, der er udviklet i samarbejde mellem banker og det offentlige, er delte.

Det fortæller de mange debatter på Computerworlds webside.

Blandt Computerworld-læserne blev NemID ligefrem valgt til årets it-fuser.

Ud af cirka 3.000 unikke stemmer landede NemID på en ensom førsteplads med 48 procent af stemmerne.

Den er god, den NemID

Fra politisk hold har piben dog en anden og positiv lyd.

"Vi har med NemID skabt et fundament for sikker digital kommunikation, der kan bygges videre på i kommende år, når den offentlige sektor fortsat skal moderniseres og effektiviseres med nye digitale services til gavn for borgerne," siger Charlotte Sahl-Madsen, som er videnskabsminister, i anledningen af fødselsdagen.

Hun vil dog godt erkende, at alt ikke har været en dans på roser.

"Det er ingen hemmelighed, at der har været nogle opstartsvanskeligheder. Ikke desto mindre har NemID opnået en stor udbredelse og hyppig anvendelse hos borgerne allerede efter det første år," siger hun.

Et år, der er gået med både tekniske fejl og brugerbøvl.

Også det omdelte papkort med de hemmelige koder har fået en solid opsang af brugerne.

Tvang og spin

I den modsatte grøft siger kritikerne, at det ikke handler om popularitet, men om tvang.

Og det er da heller ikke alle politikere, der er lige så tilfredse som videnskabsministeren.

Endda komikere har deltaget i debatten.

3,2 millioner brugere

Om man tilhører den ene eller den anden fløj, taler tallene for sig selv.

I løbet af året har 79 procent af den danske befolkning over 15 år fået en NemID, og i løbet af det første år har NemID været anvendt 310 millioner gange af de 3,2 millioner brugere.

Over 2,9 millioner har desuden sagt ja til både at bruge NemID i banken og i den offentlige sektor.

Den aldersgruppe, der har taget allerbedst imod NemID, er kvinder midt i tyverne. Her har 98 procent NemID mod 95 procent af mændene.

Mega-succes eller tvang?

Hvad synes du NemID bør huskes for efter det første leveår?

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura