Endnu en topchef forlader CSC Norden

Blot en uge efter afslutningen af CSC-konflikten skifter CSC HR-direktør ud.

Artikel top billede

Læs også:

Ledelsesflugt i CSC fortsætter: Lind mister højrehånd

Topfolk siver ud af CSC Danmark i en lind strøm 

Mangeårig dansk CSC-topchef færdig i selskabet

CSC-fusk: Danske hoveder kappet af i massevis

Kun en uge efter afslutningen på den fire en halv måned lange arbejdskonflikt hos CSC forlader den nordiske HR-direktør, Lena Henning, sin stilling.
 
Den mangeårige HR-direktør i CSC Norden bliver afløst af Charlotte Lundblad, der har været Nordic Capability manager internt hos CSC.
 
Chefskiftet, der sker med det samme, er allerede slået igennem på cheflisterne på firmaets hjemmesider, ligesom personalet er informeret internt. 
 
Ifølge Lena Henning, der har arbejdet fra Stockholm, har det længe været planen at forlade stillingen som nordisk HR-direktør.
 
At det sker netop efter afslutningen på en nærmest episk arbejdskonflikt, hvor CSC sloges med fagforbundet Prosa, er ikke udtryk for, at CSC har fundet det nødvendigt at fjerne hende for at rense luften.
 
"Det har intet som helst med det at gøre. Det er en naturlig udvikling for mig, for jeg har haft denne rolle i mange år nu," siger hun til Computerworld.
 
- Det kan udefra se ud som om, at man skifter HR-chefen ud på grund af konflikten, fordi det ikke er gået så godt i forhold til en fredelig forhandling med en storkonflikt til følge. Men du afviser, at det er årsagen?
 
"Absolut. Jeg har været meddelagtig i strategien fra starten og set fra CSC's perspektiv, så er det gået, som det er gået så at sige, og vi har fulgt vores strategi. Så set fra det perspektiv, så er det jo gået godt for vores part," siger Lena Henning.
 
Og faktisk bliver hun da også forfremmet, idet hun allerede har taget fat på sin nye rolle som HR director i EMEA Transformation. EMEA er niveauet over CSC Norden i hierarkiet.

Nyt CSC-program for HR

HR Transformation, der er et stort europæisk program i CSC, omfatter hele den europæiske organisation og dele af Finance- organisationen.

Meningen er i løbet af en lang periode at skabe helt nye organisationer indenfor HR og Finance. Programmet er samtidig en del af et globalt HR-transformationsprogram, hvor CSC i EMEA får den ledende rolle, fortæller den afgående HR-direktør for Norden.  
   
Charlotte Lundblad, der overtager stillingen som nordisk HR-direktør, har også tidligere været HR-direktør i CSC og har siden marts i år været nordisk ansvarlig for CSC's Ressource Management-funktion.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S