Dine videosamtaler smeltes sammen med ny standard

Alle løsninger skal kunne tale med alle, mener Cisco, der lancerer en åben standard, så virksomhedens enheder kan kommunikere med andre video-produkter.

Artikel top billede

Cisco fylder meget på verdensmarkedet for telepresence eller videokommunikationsløsninger.

Derfor er branchen tilfreds med, at Cisco nu lancerer en åben softwarestandard, der gør alle Ciscos videoenheder i stand til at kommunikere direkte med andre leverandørers systemer.

Dermed sikres interoperabiliteten på videokonferencer, lige fra de store telepresenceløsninger i bestyrelseslokalerne til de mobile systemer.

I undersøgelsen Visual Networking Index, der hvert år måler udviklingen i den globale IP-trafik, er tendensen tydeligt den, at flere og flere virksomhederne har taget videokommunikation til sig. Trafikken relateret til videokonferencer bliver seksdoblet i perioden frem til 2015.

Om få år er 90 procent af al trafik på nettet video-trafik.

"Cisco styrker alle virksomheders muligheder for at drage nytte af videokommunikation på tværs af leverandører," siger Thomas Nielsen, ansvarlig for telepresence og video hos Cisco Danmark. 

Tilfredshed i branchen 
Den åbne standard vækker tilfredshed i resten af branchen.

"Cisco går generelt ind for åbne standarder, og det er også nødvendigt for at fremme udviklingen af video," siger Bo Holden, salgschef for NetDesigns unified communications-forretning.

NetDesign er et TDC-selskab, der rådgiver og integrerer kommunikationsløsninger.

Cisco har i øvrigt været nødt til at satse på en standard, der lukker andre leverandørers løsninger ind i varmen.

I forbindelse med Ciscos køb af Tandberg stillede EU krav til, at der skulle udvikles en protokol, der sætter telepresence-systemer i stand til at tale sammen på tværs af platformene, telepresence interoperability protocol, TIP, forklarer Bo Holden.

"Det var for at undgå et monopol, at Cisco blev tvunget til en åben protokollen, således at andre producenter af flerskærmsløsninger kan tale sammen med dem."

Husk sikkerheden

Det bliver interessant at se, hvordan sikkerheden bliver håndteret, når man kører video over internettet, mener Bo Holden.

"Der er nogle sikkerhedsissues. Vi har allerede mange voice-kald, der kører internt på IP, og det samme kan video gøre, men man skal sørge for at tage sin forholdsregler i netværket, før man slipper video-trafikken ud. Det er ikke sværere end med telefoni, men man skal huske at gøre det," siger han.

"Video er det nye voice. Det, vi har set med IP-telefoni over de seneste 15 år, er det, vi kommer til at se med video."

Men kan spørge, hvorfor det overhovedet er nødvendigt at bruge en million kroner på at indrette et telepresence-rum, når man strengt taget kan få det samme på sin laptop.

Bo Holden mener ikke, man kan sammenligne kvalitet og oplevelse af et telepresence-miljø med en løsning på laptop'en

"Dialogen er bedre i et telepresence-rum. Skal man holde lange møder og være flere personer sammen, er det telepresence at foretrække frem for 12 personer på små video-billeder på sin pc."

Dertil kommer, at ROI'en på en telepresence-løsning er overbevisende, da der fra dag et spares på flybilletter og rejsetid.

"Beslutninger kan desuden træffes hurtigere, når man ikke skal rejse rundt og mødes fysisk hele tiden," oplever Bo Holden.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S