Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1

Slut med sikkerhedsopdateringer og anden pleje til Office XP og Vista SP1.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I næste uge sender Microsoft Office XP og den første service pack til Windows Vista på pension.

Det betyder, at selskabet vil stoppe med al support til Office XP og Vista Service Pack 1 per 12. juli i forbindelse med den månedlige sikkerhedsopdatering.

Det bliver således sidste gang, at der udsendes sikkerhedsopdateringer til de to programmer.

Microsoft supporterer typisk selskabets professionelle produkter i 10 år. De første fem år med såkaldt 'mainstream support' og de sidste fem år med 'extended support.'

Den største forskel mellem disse to support-typer er, at opdateringer, der ikke er sikkerhedsrelaterede, kun gives til betalende selskaber i de sidste fem år.

Opgrader til SP2 til Vista

Selv om supporten af Office XP udløber i næste uge, har brugere af Vista fortsat mulighed for at modtage sikkerhedsopdateringer, nemlig ved at opgradere til SP2, der blev lanceret i maj 2009.

Supporten af forbruger-versionerne af Vista SP2 - de hedder Vista Home Basic, Home Premium og Ultimate - udløber i april 2012.

Supporten af de professionelle versioner - Vista Business og Vista Enterprise - udløber i april 2017.

Ingen af de pågældende programmer er udstyret med en 'kill-switch.' Det betyder, at de fortsat kan anvendes - også efter supporten af dem er stoppet.

Uden sikkerhedsopdateringer vil softwaren dog gradvis blive mere og mere eksponeret for angreb udefra.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos