Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1

Slut med sikkerhedsopdateringer og anden pleje til Office XP og Vista SP1.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I næste uge sender Microsoft Office XP og den første service pack til Windows Vista på pension.

Det betyder, at selskabet vil stoppe med al support til Office XP og Vista Service Pack 1 per 12. juli i forbindelse med den månedlige sikkerhedsopdatering.

Det bliver således sidste gang, at der udsendes sikkerhedsopdateringer til de to programmer.

Microsoft supporterer typisk selskabets professionelle produkter i 10 år. De første fem år med såkaldt 'mainstream support' og de sidste fem år med 'extended support.'

Den største forskel mellem disse to support-typer er, at opdateringer, der ikke er sikkerhedsrelaterede, kun gives til betalende selskaber i de sidste fem år.

Opgrader til SP2 til Vista

Selv om supporten af Office XP udløber i næste uge, har brugere af Vista fortsat mulighed for at modtage sikkerhedsopdateringer, nemlig ved at opgradere til SP2, der blev lanceret i maj 2009.

Supporten af forbruger-versionerne af Vista SP2 - de hedder Vista Home Basic, Home Premium og Ultimate - udløber i april 2012.

Supporten af de professionelle versioner - Vista Business og Vista Enterprise - udløber i april 2017.

Ingen af de pågældende programmer er udstyret med en 'kill-switch.' Det betyder, at de fortsat kan anvendes - også efter supporten af dem er stoppet.

Uden sikkerhedsopdateringer vil softwaren dog gradvis blive mere og mere eksponeret for angreb udefra.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS