Oracle Danmark ansætter ny direktør

Thomas Honoré forlod for et par måneder siden Oracle til fordel for en direktørstilling i Columbus It. Nu er hans afløser fundet.

Artikel top billede

Efter tre måneder med Torben Markussen midlertidigt placeret i direktørstolen, har Oracle pr. 1. juli fundet sin nye direktør. Det er virksomhedens salgsdirektør for Core Technology, Kenneth Johansen, der overtager direktørposten.

Rokade

Rokaderne kommer efter, at Oracle-direktør Thomas Honoré i marts måned rykkede over som direktør i ERP-koncernen Columbus It. Honoré havde siddet som Oracle-direktør siden 2007.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den nye direktør, der kom til Oracle i 2008 i forbindelse med Oracles opkøb af BEA Systems, hvor han havde en stilling som salgschef.

Ifølge Linkedin har den nye direktør også en fortid som salgschef hos Netiq/Pentasafe.
 

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect