Svenske fyringer koster Ericsson milliard-beløb

Det blev dyrt for Ericsson at skære svenske medarbejdere fra.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Svenske Ericsson er netop kommet med regnskab for årets andet kvartal.
 
Det viser en stærk vækst i salget af udstyr til mobilnet, men bundlinjen kan ikke vise samme fremgang.
 
En stor fyringsrunde i Sverige for at nedbringe omkostningerne i selskabet har kostet det svenske selskab lidt over en milliard kroner i perioden april til og med juni.
 
Samlet set lander Ericssons omsætning i andet kvartal på 44,6 milliarder kroner mod 39 milliarder kroner et år tidligere.
 
Bundlinjen ender på 2,6 milliarder kroner, hvilket er 59 procent bedre end året før. Men det er 21 procent dårligere end i dette års første kvartal.
 
"På bundlinjen var Ericsson desværre ikke i stand til at leve op til det flotte 1. kvartalsregnskab 2011," skriver aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank i en kommentar til regnskabet. 
 
Han havde forventet et bedre regnskab fra den svenske koncern. Der var dog alligevel noget i regnskabet, som overraskede positivt.
 
"Der var inden regnskabet spekulationer om, hvor hårdt ramt Ericsson ville blive af katastrofen i Japan. Tendensen har været, at Japan er hurtigere oppe at køre end forventet, og det gør sig også gældende for Ericsson, og regnskabet blev derfor kun begrænset påvirket af katastrofen," hedder det videre i hans kommentar.

Ericsson fastholder sine forventninger til helåret. 
 
Forleden kom Sony Ericsson, der er et joint venture med Sony og en del af Ericsson-koncernen, med regnskab. Netop denne del af forretningen var hårdt ramt af jordskælvet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S