Svenske fyringer koster Ericsson milliard-beløb

Det blev dyrt for Ericsson at skære svenske medarbejdere fra.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Svenske Ericsson er netop kommet med regnskab for årets andet kvartal.
 
Det viser en stærk vækst i salget af udstyr til mobilnet, men bundlinjen kan ikke vise samme fremgang.
 
En stor fyringsrunde i Sverige for at nedbringe omkostningerne i selskabet har kostet det svenske selskab lidt over en milliard kroner i perioden april til og med juni.
 
Samlet set lander Ericssons omsætning i andet kvartal på 44,6 milliarder kroner mod 39 milliarder kroner et år tidligere.
 
Bundlinjen ender på 2,6 milliarder kroner, hvilket er 59 procent bedre end året før. Men det er 21 procent dårligere end i dette års første kvartal.
 
"På bundlinjen var Ericsson desværre ikke i stand til at leve op til det flotte 1. kvartalsregnskab 2011," skriver aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank i en kommentar til regnskabet. 
 
Han havde forventet et bedre regnskab fra den svenske koncern. Der var dog alligevel noget i regnskabet, som overraskede positivt.
 
"Der var inden regnskabet spekulationer om, hvor hårdt ramt Ericsson ville blive af katastrofen i Japan. Tendensen har været, at Japan er hurtigere oppe at køre end forventet, og det gør sig også gældende for Ericsson, og regnskabet blev derfor kun begrænset påvirket af katastrofen," hedder det videre i hans kommentar.

Ericsson fastholder sine forventninger til helåret. 
 
Forleden kom Sony Ericsson, der er et joint venture med Sony og en del af Ericsson-koncernen, med regnskab. Netop denne del af forretningen var hårdt ramt af jordskælvet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S