Svenske fyringer koster Ericsson milliard-beløb

Det blev dyrt for Ericsson at skære svenske medarbejdere fra.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Svenske Ericsson er netop kommet med regnskab for årets andet kvartal.
 
Det viser en stærk vækst i salget af udstyr til mobilnet, men bundlinjen kan ikke vise samme fremgang.
 
En stor fyringsrunde i Sverige for at nedbringe omkostningerne i selskabet har kostet det svenske selskab lidt over en milliard kroner i perioden april til og med juni.
 
Samlet set lander Ericssons omsætning i andet kvartal på 44,6 milliarder kroner mod 39 milliarder kroner et år tidligere.
 
Bundlinjen ender på 2,6 milliarder kroner, hvilket er 59 procent bedre end året før. Men det er 21 procent dårligere end i dette års første kvartal.
 
"På bundlinjen var Ericsson desværre ikke i stand til at leve op til det flotte 1. kvartalsregnskab 2011," skriver aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank i en kommentar til regnskabet. 
 
Han havde forventet et bedre regnskab fra den svenske koncern. Der var dog alligevel noget i regnskabet, som overraskede positivt.
 
"Der var inden regnskabet spekulationer om, hvor hårdt ramt Ericsson ville blive af katastrofen i Japan. Tendensen har været, at Japan er hurtigere oppe at køre end forventet, og det gør sig også gældende for Ericsson, og regnskabet blev derfor kun begrænset påvirket af katastrofen," hedder det videre i hans kommentar.

Ericsson fastholder sine forventninger til helåret. 
 
Forleden kom Sony Ericsson, der er et joint venture med Sony og en del af Ericsson-koncernen, med regnskab. Netop denne del af forretningen var hårdt ramt af jordskælvet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job