Derfor lukker Google legepladsen Google Labs

Google lukker sin onlinetjeneste, hvor du kan afprøve prototyper af forskellige nye tiltag. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har besluttet at trække stikket ud på Google Labs som en del af søgegigantens forsøg på at strømline produkter og fokusere udviklingsaktiviteterne.

Google Labs er et online site med tidlige prototyper af Google-produkter, som brugerne kan prøve, men uden at have garanti for, at de virker eller eksisterer i fremtiden.

"Selvom vi har lært utrolig meget ved at lancere tidlige prototyper i Labs, mener vi, at et større fokus er afgørende, hvis vi skal få mest ud af de ekstraordinære muligheder fremover," skriver Bill Coughran, der er senior vice president for forskning og systeminfrastruktur, i et blogindlæg.

Mere fokus

Medstifter Larry Page, der tog over som administrerende direktør i april, har tidligere sagt, at firmaet var i gang med at trimme den brede vifte af produkter og tjenester og fjerne dem, der ikke var populære eller succesfulde. Blandt andet blev Google Health og Google Powermeter lukket sidst i juni.

Lukningen af Google Labs vil nok få en del i branchen til at undre sig, da Google altid har fremhævet sin politik om at fremme innovation blandt medarbejderne, frigive nye produkter tidligt og forbedre dem løbende i offentligheden.

Google Labs, som Google beskriver som legepladsen for eventyrlystne brugere, har også gennem årene været rugekasse for produkter, der senere skulle blive særdeles populære. Blandt andet Google Reader, Google Groups og Google Maps.

Ved ikke hvilke der lukker

Der er i dag 56 prototype-produkter i Google Labs. Nogle af dem vil forsvinde med Google Labs, mens andre vil blive indbygget i eksisterende produkter. Det er dog stadig ikke meldt ud, hvilke der vil forsvinde, og hvilke der vil fortsætte, ligesom der heller ikke er sat en endelig dato for nedlukningen af Google Labs.

Produktspecifikke Labs-sites, som for eksempel Gmail Labs, Google Maps Labs og Search Experiments, vil ikke blive påvirket af lukningen, forklarer en talsmand på e-mail.

Talsmanden forklarer også, at lukningen af Google Labs heller ikke påvirker Googles politik om, at medarbejderne må bruge 20 procent af deres tid på egne projekter.

 Oversat af Mikkel Andersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

    Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job