Derfor lukker Google legepladsen Google Labs

Google lukker sin onlinetjeneste, hvor du kan afprøve prototyper af forskellige nye tiltag. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har besluttet at trække stikket ud på Google Labs som en del af søgegigantens forsøg på at strømline produkter og fokusere udviklingsaktiviteterne.

Google Labs er et online site med tidlige prototyper af Google-produkter, som brugerne kan prøve, men uden at have garanti for, at de virker eller eksisterer i fremtiden.

"Selvom vi har lært utrolig meget ved at lancere tidlige prototyper i Labs, mener vi, at et større fokus er afgørende, hvis vi skal få mest ud af de ekstraordinære muligheder fremover," skriver Bill Coughran, der er senior vice president for forskning og systeminfrastruktur, i et blogindlæg.

Mere fokus

Medstifter Larry Page, der tog over som administrerende direktør i april, har tidligere sagt, at firmaet var i gang med at trimme den brede vifte af produkter og tjenester og fjerne dem, der ikke var populære eller succesfulde. Blandt andet blev Google Health og Google Powermeter lukket sidst i juni.

Lukningen af Google Labs vil nok få en del i branchen til at undre sig, da Google altid har fremhævet sin politik om at fremme innovation blandt medarbejderne, frigive nye produkter tidligt og forbedre dem løbende i offentligheden.

Google Labs, som Google beskriver som legepladsen for eventyrlystne brugere, har også gennem årene været rugekasse for produkter, der senere skulle blive særdeles populære. Blandt andet Google Reader, Google Groups og Google Maps.

Ved ikke hvilke der lukker

Der er i dag 56 prototype-produkter i Google Labs. Nogle af dem vil forsvinde med Google Labs, mens andre vil blive indbygget i eksisterende produkter. Det er dog stadig ikke meldt ud, hvilke der vil forsvinde, og hvilke der vil fortsætte, ligesom der heller ikke er sat en endelig dato for nedlukningen af Google Labs.

Produktspecifikke Labs-sites, som for eksempel Gmail Labs, Google Maps Labs og Search Experiments, vil ikke blive påvirket af lukningen, forklarer en talsmand på e-mail.

Talsmanden forklarer også, at lukningen af Google Labs heller ikke påvirker Googles politik om, at medarbejderne må bruge 20 procent af deres tid på egne projekter.

 Oversat af Mikkel Andersen.

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S