Amagerbanken tvinger it-firma i stumper og stykker

Et samlet købstilbud på konkursramt it-firma blev afvist af Amagerbanken. Nu skal selskabet splittes op i stumper.

Artikel top billede

Alt tyder nu på, at det konkursramte it-firma Butlernetworks alligevel ikke vil blive tryllet tilbage fra de døde.

Selskabet bliver derfor ikke solgt samlet, som kurator troede kort efter konkursen indtraf.

Sådan lyder meldingen nu fra partner Louise Krarup Simonsen fra advokatfirmaet Kromann Reumert, der agerer kurator for konkursboet.

"Det er ikke helt lykkedes. Der ser ikke ud til at være en samlet køber af Butlernetworks, så det bliver nok solgt stykvis," siger hun.

Amagerbank afslog købstilbud

Efter Butlernetworks gik konkurs den 1. juni 2011, har der imidlertid været købstilbud på hele selskabet.

Men det afslog Amagerbanken, der var bank for det gældsplagede Butlernetworks, oplyser Louise Krarup Simonsen.

Hos Amagerbanken ønsker man ikke at kaste lys over sagen.

"Hverken kunde- eller medarbejderforhold er genstand for offentlig debat," skriver administrerende direktør Steen Hove fra Amagerbanken i en kortfattet mail til Computerworld.

Tvister om rettigheder

Under konkursen er der samtidig opstået tvister om rettigheder til forskellige aktiver, oplyser Kromann Reumert.

"Vi er nu ved at undersøge tvisterne nærmere, og hvad værdien reelt er af aktiverne," siger hun og fortæller videre, at der ikke verserer retssager vedrørende tvisterne.

Endelig har kunderne efter konkursens indtræffen bedt om et nødberedskab af nettet, som foreløbig kører denne måned ud.

"Kunderne ønskede et nødberedskab, som vi iværksatte, og der er fortsat hul igennem på nettet, selvom beredskabet er blevet mindre," siger Louise Krarup Simonsen.

Butlernetworks gik konkurs efter flere år med underskud. På seks år lød det samlede underskud på 317,6 millioner kroner.

Samtidig slæbte selskabet rundt med en gæld på 216 millioner kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect