Amagerbanken tvinger it-firma i stumper og stykker

Et samlet købstilbud på konkursramt it-firma blev afvist af Amagerbanken. Nu skal selskabet splittes op i stumper.

Artikel top billede

Alt tyder nu på, at det konkursramte it-firma Butlernetworks alligevel ikke vil blive tryllet tilbage fra de døde.

Selskabet bliver derfor ikke solgt samlet, som kurator troede kort efter konkursen indtraf.

Sådan lyder meldingen nu fra partner Louise Krarup Simonsen fra advokatfirmaet Kromann Reumert, der agerer kurator for konkursboet.

"Det er ikke helt lykkedes. Der ser ikke ud til at være en samlet køber af Butlernetworks, så det bliver nok solgt stykvis," siger hun.

Amagerbank afslog købstilbud

Efter Butlernetworks gik konkurs den 1. juni 2011, har der imidlertid været købstilbud på hele selskabet.

Men det afslog Amagerbanken, der var bank for det gældsplagede Butlernetworks, oplyser Louise Krarup Simonsen.

Hos Amagerbanken ønsker man ikke at kaste lys over sagen.

"Hverken kunde- eller medarbejderforhold er genstand for offentlig debat," skriver administrerende direktør Steen Hove fra Amagerbanken i en kortfattet mail til Computerworld.

Tvister om rettigheder

Under konkursen er der samtidig opstået tvister om rettigheder til forskellige aktiver, oplyser Kromann Reumert.

"Vi er nu ved at undersøge tvisterne nærmere, og hvad værdien reelt er af aktiverne," siger hun og fortæller videre, at der ikke verserer retssager vedrørende tvisterne.

Endelig har kunderne efter konkursens indtræffen bedt om et nødberedskab af nettet, som foreløbig kører denne måned ud.

"Kunderne ønskede et nødberedskab, som vi iværksatte, og der er fortsat hul igennem på nettet, selvom beredskabet er blevet mindre," siger Louise Krarup Simonsen.

Butlernetworks gik konkurs efter flere år med underskud. På seks år lød det samlede underskud på 317,6 millioner kroner.

Samtidig slæbte selskabet rundt med en gæld på 216 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S