Amagerbanken tvinger it-firma i stumper og stykker

Et samlet købstilbud på konkursramt it-firma blev afvist af Amagerbanken. Nu skal selskabet splittes op i stumper.

Artikel top billede

Alt tyder nu på, at det konkursramte it-firma Butlernetworks alligevel ikke vil blive tryllet tilbage fra de døde.

Selskabet bliver derfor ikke solgt samlet, som kurator troede kort efter konkursen indtraf.

Sådan lyder meldingen nu fra partner Louise Krarup Simonsen fra advokatfirmaet Kromann Reumert, der agerer kurator for konkursboet.

"Det er ikke helt lykkedes. Der ser ikke ud til at være en samlet køber af Butlernetworks, så det bliver nok solgt stykvis," siger hun.

Amagerbank afslog købstilbud

Efter Butlernetworks gik konkurs den 1. juni 2011, har der imidlertid været købstilbud på hele selskabet.

Men det afslog Amagerbanken, der var bank for det gældsplagede Butlernetworks, oplyser Louise Krarup Simonsen.

Hos Amagerbanken ønsker man ikke at kaste lys over sagen.

"Hverken kunde- eller medarbejderforhold er genstand for offentlig debat," skriver administrerende direktør Steen Hove fra Amagerbanken i en kortfattet mail til Computerworld.

Tvister om rettigheder

Under konkursen er der samtidig opstået tvister om rettigheder til forskellige aktiver, oplyser Kromann Reumert.

"Vi er nu ved at undersøge tvisterne nærmere, og hvad værdien reelt er af aktiverne," siger hun og fortæller videre, at der ikke verserer retssager vedrørende tvisterne.

Endelig har kunderne efter konkursens indtræffen bedt om et nødberedskab af nettet, som foreløbig kører denne måned ud.

"Kunderne ønskede et nødberedskab, som vi iværksatte, og der er fortsat hul igennem på nettet, selvom beredskabet er blevet mindre," siger Louise Krarup Simonsen.

Butlernetworks gik konkurs efter flere år med underskud. På seks år lød det samlede underskud på 317,6 millioner kroner.

Samtidig slæbte selskabet rundt med en gæld på 216 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration