Amagerbanken tvinger it-firma i stumper og stykker

Et samlet købstilbud på konkursramt it-firma blev afvist af Amagerbanken. Nu skal selskabet splittes op i stumper.

Artikel top billede

Alt tyder nu på, at det konkursramte it-firma Butlernetworks alligevel ikke vil blive tryllet tilbage fra de døde.

Selskabet bliver derfor ikke solgt samlet, som kurator troede kort efter konkursen indtraf.

Sådan lyder meldingen nu fra partner Louise Krarup Simonsen fra advokatfirmaet Kromann Reumert, der agerer kurator for konkursboet.

"Det er ikke helt lykkedes. Der ser ikke ud til at være en samlet køber af Butlernetworks, så det bliver nok solgt stykvis," siger hun.

Amagerbank afslog købstilbud

Efter Butlernetworks gik konkurs den 1. juni 2011, har der imidlertid været købstilbud på hele selskabet.

Men det afslog Amagerbanken, der var bank for det gældsplagede Butlernetworks, oplyser Louise Krarup Simonsen.

Hos Amagerbanken ønsker man ikke at kaste lys over sagen.

"Hverken kunde- eller medarbejderforhold er genstand for offentlig debat," skriver administrerende direktør Steen Hove fra Amagerbanken i en kortfattet mail til Computerworld.

Tvister om rettigheder

Under konkursen er der samtidig opstået tvister om rettigheder til forskellige aktiver, oplyser Kromann Reumert.

"Vi er nu ved at undersøge tvisterne nærmere, og hvad værdien reelt er af aktiverne," siger hun og fortæller videre, at der ikke verserer retssager vedrørende tvisterne.

Endelig har kunderne efter konkursens indtræffen bedt om et nødberedskab af nettet, som foreløbig kører denne måned ud.

"Kunderne ønskede et nødberedskab, som vi iværksatte, og der er fortsat hul igennem på nettet, selvom beredskabet er blevet mindre," siger Louise Krarup Simonsen.

Butlernetworks gik konkurs efter flere år med underskud. På seks år lød det samlede underskud på 317,6 millioner kroner.

Samtidig slæbte selskabet rundt med en gæld på 216 millioner kroner.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S