Ny Ubuntu har direkte adgang til åben cloud-platform

Den kommende Ubuntu-version fødes med direkte integration til den åbne cloudplatform CloudFoundry fra VMware.

Artikel top billede

Den kommende Ubuntu-version version 11.10 eller Oneiric Ocelot vil blive født med direkte adgang til VMwares open source cloud-platform Cloud Foundry.

Det er resultatet af et samarbejde mellem Canonical, der står bag Linux-distributionen Ubuntu, og VMware, der tidligere på året lancerede den åbne cloud-platform Cloud Foundry.

Ubuntu 11.10 vil komme med både en Cloud Foundry-klient (VMC-klient) og Cloud Foundry-server-funktionalitet.

Cloud Foundry er en platform-as-a-service (PaaS), hvor udviklere kan bygge og udrulle applikationer kodet i Ruby on Rails, Java, Scala, Ruby-frameworket Sinatra og Node.js.

Open source af PaaS-platform

I modsætning til eksempelvis Microsofts Azure eller Googles app-engine har VMware frigivet kildekoden til Cloud Foundry.
 
VMWare og Canonical ser den åbne kildekode som en måde at gøre Cloud Foundry til en åben PaaS-platform, der ikke binder udviklerne til een bestemt platform.

"Andre PaaS-tilbud har typisk låst dig fast til bestemte frameworks og services bestemt af PaaS-leverandøren ligesom proprietære hostingplatforme. Det har gjort migrering af applikationer mellem forskellige leverandører eller tilbage til dit eget datacenter besværlig, hvis ikke umuligt," hedder det eksempelvis i Canonicals beskrivelse af integrationen af Cloud Foundry i Ubuntu.

Med Cloud Foundry vil det være muligt at flytte applikationer mellem offentlige cloud platforme og private cloud:

"...det gør det muligt at køre din PaaS i enhver cloud eller bag din egen firewall, hvis du ønsker det. Ingen lock-in til et enkelt udviklingsframework eller Cloud-leverandør!"

Stadig i beta

VMware's Cloud Foundry service bærer stadig betegnelsen beta-version.

Du kan få en invitation til at afprøve Cloud Foundry her

Dustin Kirkland, Ubuntu-udvikler hos Canonical, har en god beskrivelse af, hvordan man installerer Cloud Foundry Server på en Ubuntu 11.10, der kører i Amazons Elastic Compute Cloud (EC2).

Tilsvarende har han beskrevet, hvordan man anvender Cloudfoundry-klienten i Ubuntu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S