TDC's køb af Onfone giver kunderne problemer

Overflytning til TDC har været en træls omgang for mange Onfone-kunder, efter Onfone er blevet købt af TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Det har ikke været uden problemer at flytte cirka 200.000 Onfone-kunder fra Telenor til TDC's mobilnet. 

Nogle kunder er blevet faktureret forkert, mens ventetiden i kundeservice i en periode har været lang. 

Et kig på hjemmesiden TrustPilot.dk, hvor forbrugere anmelder virksomheder, viser, at flere kunder har oplevet problemer, efter Onfone begyndte at flytte sine kunder over i TDC-nettet.
 
Onfones administrerende direktør, Morten Strunge, erkender, der har været problemer.
 
"Vi har haft nogle små problemer undervejs, og når vi flytter så mange på én gang, så rammer det jo bredt, hvis der er et problem. Men vi har løst alle de problemer, der har været, og de fleste blev løst for et par uger siden," siger han.  

Udover at kunderne flyttes over i et andet net, så skal de også flyttes over på en anden it-platform.
 
Opkøbt af TDC
TDC købte i maj Onfone for omkring 300 millioner kroner, og efterfølgende har Onfone iværksat en proces med at flytte alle kunderne over i TDC's mobilet i stedet for Telenors, hvor Onfone hidtil har lejet sig ind.
 
Flytningen betyder, at kunderne skal skifte SIM-kort, og det har blandt andet affødt en lang række spørgsmål fra kunderne, som derfor har presset kundeservice. For at nedbringe ventetiden har Onfone ansat 35 ekstra medarbejdere.
 
"Der var lang ventetid på kundeservice, men nu er vi nede på omkring to minutters gennemsnitlig ventetid, og mails besvares inden for 24 timer," fortæller Morten Strunge.
 
En af de andre ting, som kunderne brokker sig over på TrustPilot.dk er fejlfakturering. Det skyldes ifølge Morten Strunge, at systemet har haft svært ved at håndtere "Onfone til Onfone", hvor Onfone-kunderne kan ringe gratis til hinanden.
 
"Man ringer jo gratis fra Onfone til Onfone, og hvis man var flyttet over til TDC's net og ringede til en, der stadig var på Telenors net, så kunne billing-systemet ikke taksere det til nul kroner. Alle disse takster har vi efterfølgende måttet gå igennem, og vi har kompenseret kunderne fuldt ud," forklarer han.
 
Trods problemerne har Onfone stadig 7,7 af 10 på TrustPilot.dk, hvilket rangerer selskabet som "godt".

Hård konkurrence

Morten Strunge melder, at flytningen er forløbet "uden unormal afgang af kunder".
 
"Det er gået overraskende positivt. Vi melder ikke nogen tal ud lige nu, men der kommer nogle tal på det, når migreringen (flytningen, red.) er afsluttet," siger direktøren.
 
Telenors lavprisselskab CBB har på det seneste kørt en aggressiv kampagne for at lokke kunder til og dermed fastholde Onfone-kunder i Telenors mobilnet.
 
"Det er ikke noget, som vi har mærket til, og det er selvfølgelig skidt for dem," fortæller han.

Morten Strunge fortæller, at Onfone flytter 7.000 kunder dagligt, og at hele flytningen er afsluttet om "en lille måneds tid". Det er nogenlunde samtidig med, at CBB's nuværende kampagne udløber - den udløber 27. september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S