Venstre: Newsbooster-kendelse er et tilbageskridt

Fogedrettens forbud mod at linke til danske nyhedsmedier er et tilbageskridt for netværkssamfundet, mener Venstres IT-ordfører Anders Møller. Han vil have Helge Sander til at vurdere, om lovgivningen er tilstrækkelig.

En kvalitetsforringelse på nettet og et tilbageskridt for netværkssamfundet. Så hård er reaktionen fra IT-politisk ordfører i Venstre Anders Møller på fredagens dom i Københavns Fogedret om brugen af dybe links.

- Danmark er et stærkt netværkssamfund, hvor vi er verdensførende i udrulningen af bredbånd. I den forbindelse er dagens afgørelse et tilbageskridt, da forbud mod dybe links uvægerligt er en kvalitetsforringelse på nettet, siger Anders Møller i en kommentar til dommen.

Anders Møller vil nu henvende sig til IT-minister Helge Sander og bede ham om at vurdere, om den nuværende lovgivning skal laves om.

- Jeg tager dommen til efterretning, og betvivler ikke at afgørelsen er afsagt i overensstemmelse med gældende lovhjemmel. Men der er nu grund til at vurdere, om lovgrundlaget er tilstrækkeligt til at sikre udviklingen af vores netværkssamfund, siger Anders Møller.

Bliver det ikke til lovændring, så sætter Anders Møller sin lid til, at mikrobetaling vil løse fremtidige tvister mellem indholdsleverandører og tjenester, der lever af at linke til indholdet.

- De aktuelle søgemaskiner, der muliggør brugen af dybe links, er i dag en realitet, men branchen endnu ikke har implementeret mikrobetalinger, der muliggør, at man kan opkræve et beskedent ørebeløb via nettet. Den mulighed vil utvivlsomt overflødiggøre den aktuelle tvist, mener ordføreren.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S