Venstre: Newsbooster-kendelse er et tilbageskridt

Fogedrettens forbud mod at linke til danske nyhedsmedier er et tilbageskridt for netværkssamfundet, mener Venstres IT-ordfører Anders Møller. Han vil have Helge Sander til at vurdere, om lovgivningen er tilstrækkelig.

En kvalitetsforringelse på nettet og et tilbageskridt for netværkssamfundet. Så hård er reaktionen fra IT-politisk ordfører i Venstre Anders Møller på fredagens dom i Københavns Fogedret om brugen af dybe links.

- Danmark er et stærkt netværkssamfund, hvor vi er verdensførende i udrulningen af bredbånd. I den forbindelse er dagens afgørelse et tilbageskridt, da forbud mod dybe links uvægerligt er en kvalitetsforringelse på nettet, siger Anders Møller i en kommentar til dommen.

Anders Møller vil nu henvende sig til IT-minister Helge Sander og bede ham om at vurdere, om den nuværende lovgivning skal laves om.

- Jeg tager dommen til efterretning, og betvivler ikke at afgørelsen er afsagt i overensstemmelse med gældende lovhjemmel. Men der er nu grund til at vurdere, om lovgrundlaget er tilstrækkeligt til at sikre udviklingen af vores netværkssamfund, siger Anders Møller.

Bliver det ikke til lovændring, så sætter Anders Møller sin lid til, at mikrobetaling vil løse fremtidige tvister mellem indholdsleverandører og tjenester, der lever af at linke til indholdet.

- De aktuelle søgemaskiner, der muliggør brugen af dybe links, er i dag en realitet, men branchen endnu ikke har implementeret mikrobetalinger, der muliggør, at man kan opkræve et beskedent ørebeløb via nettet. Den mulighed vil utvivlsomt overflødiggøre den aktuelle tvist, mener ordføreren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job