Venstre: Newsbooster-kendelse er et tilbageskridt

Fogedrettens forbud mod at linke til danske nyhedsmedier er et tilbageskridt for netværkssamfundet, mener Venstres IT-ordfører Anders Møller. Han vil have Helge Sander til at vurdere, om lovgivningen er tilstrækkelig.

En kvalitetsforringelse på nettet og et tilbageskridt for netværkssamfundet. Så hård er reaktionen fra IT-politisk ordfører i Venstre Anders Møller på fredagens dom i Københavns Fogedret om brugen af dybe links.

- Danmark er et stærkt netværkssamfund, hvor vi er verdensførende i udrulningen af bredbånd. I den forbindelse er dagens afgørelse et tilbageskridt, da forbud mod dybe links uvægerligt er en kvalitetsforringelse på nettet, siger Anders Møller i en kommentar til dommen.

Anders Møller vil nu henvende sig til IT-minister Helge Sander og bede ham om at vurdere, om den nuværende lovgivning skal laves om.

- Jeg tager dommen til efterretning, og betvivler ikke at afgørelsen er afsagt i overensstemmelse med gældende lovhjemmel. Men der er nu grund til at vurdere, om lovgrundlaget er tilstrækkeligt til at sikre udviklingen af vores netværkssamfund, siger Anders Møller.

Bliver det ikke til lovændring, så sætter Anders Møller sin lid til, at mikrobetaling vil løse fremtidige tvister mellem indholdsleverandører og tjenester, der lever af at linke til indholdet.

- De aktuelle søgemaskiner, der muliggør brugen af dybe links, er i dag en realitet, men branchen endnu ikke har implementeret mikrobetalinger, der muliggør, at man kan opkræve et beskedent ørebeløb via nettet. Den mulighed vil utvivlsomt overflødiggøre den aktuelle tvist, mener ordføreren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS