Venstre: Newsbooster-kendelse er et tilbageskridt

Fogedrettens forbud mod at linke til danske nyhedsmedier er et tilbageskridt for netværkssamfundet, mener Venstres IT-ordfører Anders Møller. Han vil have Helge Sander til at vurdere, om lovgivningen er tilstrækkelig.

En kvalitetsforringelse på nettet og et tilbageskridt for netværkssamfundet. Så hård er reaktionen fra IT-politisk ordfører i Venstre Anders Møller på fredagens dom i Københavns Fogedret om brugen af dybe links.

- Danmark er et stærkt netværkssamfund, hvor vi er verdensførende i udrulningen af bredbånd. I den forbindelse er dagens afgørelse et tilbageskridt, da forbud mod dybe links uvægerligt er en kvalitetsforringelse på nettet, siger Anders Møller i en kommentar til dommen.

Anders Møller vil nu henvende sig til IT-minister Helge Sander og bede ham om at vurdere, om den nuværende lovgivning skal laves om.

- Jeg tager dommen til efterretning, og betvivler ikke at afgørelsen er afsagt i overensstemmelse med gældende lovhjemmel. Men der er nu grund til at vurdere, om lovgrundlaget er tilstrækkeligt til at sikre udviklingen af vores netværkssamfund, siger Anders Møller.

Bliver det ikke til lovændring, så sætter Anders Møller sin lid til, at mikrobetaling vil løse fremtidige tvister mellem indholdsleverandører og tjenester, der lever af at linke til indholdet.

- De aktuelle søgemaskiner, der muliggør brugen af dybe links, er i dag en realitet, men branchen endnu ikke har implementeret mikrobetalinger, der muliggør, at man kan opkræve et beskedent ørebeløb via nettet. Den mulighed vil utvivlsomt overflødiggøre den aktuelle tvist, mener ordføreren.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse