TDC-kunder lammet i et halvt døgn efter fiber-brud

En norsk kunde mistede ordrer på grund af brud på et TDC-fiberkabel.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True.

En række kunder på TDC's fiberkabler vest for Oslofjorden i Norge blev onsdag aften ramt af et større nedbrud.
 
Det skriver digi.no.
 
Et brud på et fiberkabel medførte, at forbindelsen for kunderne var væk i et halvt døgn - fra 20.45 onsdag til 08.45 torsdag.
 
Bruddet på fiberkablet gik blandt andre ud over den norske netbutik Soundshop AS.
 
"Vi har tabt en god sum penge på tabte bestillinger," siger salgschef Lars Kristian Nyhus fra Soundshop til digi.no.
 
TDC beklager fejlen, der ramte de norske fiberkunder.
 
"Jeg er ikke tilfreds med, at der sker fiberbrud, men det kan man ikke sikre sig 100 procent imod. Det vigtigste er, at fejlen er rettet så hurtigt som muligt, men 12 timers rettetid er al for lang tid," siger TDC Norges administrerende direktør, Ketil Kivedahl, til digi.no.

I Norge har TDC over 200 ansatte.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job