Artikel top billede

Foto: Jørgen True.

TDC-kunder lammet i et halvt døgn efter fiber-brud

En norsk kunde mistede ordrer på grund af brud på et TDC-fiberkabel.

En række kunder på TDC's fiberkabler vest for Oslofjorden i Norge blev onsdag aften ramt af et større nedbrud.
 
Det skriver digi.no.
 
Et brud på et fiberkabel medførte, at forbindelsen for kunderne var væk i et halvt døgn - fra 20.45 onsdag til 08.45 torsdag.
 
Bruddet på fiberkablet gik blandt andre ud over den norske netbutik Soundshop AS.
 
"Vi har tabt en god sum penge på tabte bestillinger," siger salgschef Lars Kristian Nyhus fra Soundshop til digi.no.
 
TDC beklager fejlen, der ramte de norske fiberkunder.
 
"Jeg er ikke tilfreds med, at der sker fiberbrud, men det kan man ikke sikre sig 100 procent imod. Det vigtigste er, at fejlen er rettet så hurtigt som muligt, men 12 timers rettetid er al for lang tid," siger TDC Norges administrerende direktør, Ketil Kivedahl, til digi.no.

I Norge har TDC over 200 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere