Analytiker: Her er fremtidens vinder-firma

IDC-analytiker spår, at kun et af de fire store globale revisionshuse for alvor vinder en plads på det nordiske BI-marked.

Artikel top billede

Læs også:

Revisor-kæmper vil sælge dig BI-løsninger i stor stil

Sådan implementerer Deloitte BI-løsninger

Verdens fire store revisionshuse har alle lugtet BI-milliarderne i det hastigt voksende marked.

Og IDC-analytiker Alys Woodward påpeger, at revisionsselskabernes indtog skal tages meget alvorligt.

"De fire store har en fordel i forhold til deres konkurrenter i de relationer, de har, især på kontoret for finansiering, der traditionelt har været en god indgang for BI," siger hun. 

Hun forklarer, at BI-initiativer skaber masser af forandring, når forretninger lærer at arbejde med information og træffe beslutninger baseret på fakta i stedet for på mavefornemmelser.

"Det er her, strategiske rådgivnings-partnere med ekspertise i BI kan være deres vægt værd i guld," fortæller hun.

Samtidig er markedet kendtegnet ved, at teknologien er ved at blive kommodiseret og i høj grad udsat for prispres.

"The Big Four er på vej ind på BI-markedet på det rigtige tidspunkt," vurderer hun derfor.

Peger på ulemper

Men på den negative side, kan de multinationale - snarere end globale - strukturer i revisor-organisationerne begrænse deres evne til at håndtere globale projekter, da deres organisationer er centreret om lande, mener hun.

"Derudover er kontoret for finansiering ikke indgang til hele organisationen, som det plejede at være," fortæller Alys Woodward.

For eksempel starter en række BI-initiativer, især omkring webanalyse og sociale Analytics, nu i marketingsafdelingen under CMO'en (Chief Marketing Officer), mens en række it-chefer er inde over store data-projekter.

"The Big Four har ikke den ekspertise og de relationer på dette område, som nogle af deres konkurrenter har," påpeger IDC-analytikeren.

Med hensyn til størrelse laver Deloitte nogle interessant ting med base i USA, hvor de har et hosted analytics-tilbud til medicin-industrien.

Vinderen bliver ...

Og netop Deloitte spår hun da også til at have de bedste chancer.

"IDC mener, Deloitte er den eneste af The Big Four, der vil nå Top 10 i Norden på business analytics-services målt på omsætning," siger Alys Woodward.

Hun forklarer, at det er selvom, de er i konkurrerence med systemintegrations- og konsulentvirksomheder som Accenture, Logica og Capgemini og it-leverandører som HP og IBM.

Hun peger blandt andet på, at KPMG har oprettet en BI-arm i slutningen af 2009 ved at samle en række BI konsulenter fra hele kloden fra landets andre forretningsenheder. 

"Det er noget konsulentfirmaer ofte gør, når de mener, at deres BI-initiativer er ved at blive for fragmenteret, da de fleste forretningsenheder laver noget inden for BI," siger hun.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S