Sådan skal Helle Thorning få gang i it-erhvervet

Danmarks nye statsminister, Helle Thorning-Scmidt, skal i arbejdstøjet. Se her, hvor hun kan begynde.

Artikel top billede

Knap har Helle Thorning-Schmidt, Danmarks efter al sandsynlighed kommende statsminister, smidt tasken i hjemmet efter nattens valgaften, før den første hilsen fra it-branchen er klar.

Administrerende direktør Jon Erik Haug fra Telenor byder hende velkommen.

"Vi vil opfordre Helle Thorning-Schmidt til at give digitaliseringsdagsordenen den vægt, som området fortjener," siger han.

Teledirektøren peger på, at Danmark skal prioritere it og tele-området, hvis vi skal klare os i verdenskonkurrencen.

Det vil kræve, at "investeringer og fortsat udvikling på det danske marked skal sikres gennem rammevilkår, der giver incitament til at flytte investeringskroner til Danmark."

"Derfor skal vores opfordring til Helle Thorning-Schmidt være, at bruge de næste dage til at sikre, at it og tele får en central placering i den nye regerings arbejde," siger Telenor-bossen.

Ny it-minister?

Telenor bidrager gerne selv til at løfte Danmark tilbage på vækstsporet, og telebossen hilser de politiske udmeldinger før valget velkomne.

"Navnet på et nyt ministerium, vil vi ikke blande os i. Vi mener til gengæld, at det er afgørende, at det bliver et ministerium, der får den pondus og bevågenhed, området fortjener," siger Jon Erik Haug.

Op til valget har Socialdemokraterne talt om at få en it-minister, mens Venstre ville oprette et moderniseringsministerium, der skulle sætte it på dagsordenen.

Sats på it-strategi

Jon Erik Haug erklærer sig meget enig i intentionerne i den digitaliseringsstrategi, den forrige regering præsenterede sammen med regionerne og kommunerne.

"Skal vi indfri målene, skal vi også have en minister, med en central placering i regerings arbejde," slutter telebossen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S