Sådan skal Helle Thorning få gang i it-erhvervet

Danmarks nye statsminister, Helle Thorning-Scmidt, skal i arbejdstøjet. Se her, hvor hun kan begynde.

Artikel top billede

Knap har Helle Thorning-Schmidt, Danmarks efter al sandsynlighed kommende statsminister, smidt tasken i hjemmet efter nattens valgaften, før den første hilsen fra it-branchen er klar.

Administrerende direktør Jon Erik Haug fra Telenor byder hende velkommen.

"Vi vil opfordre Helle Thorning-Schmidt til at give digitaliseringsdagsordenen den vægt, som området fortjener," siger han.

Teledirektøren peger på, at Danmark skal prioritere it og tele-området, hvis vi skal klare os i verdenskonkurrencen.

Det vil kræve, at "investeringer og fortsat udvikling på det danske marked skal sikres gennem rammevilkår, der giver incitament til at flytte investeringskroner til Danmark."

"Derfor skal vores opfordring til Helle Thorning-Schmidt være, at bruge de næste dage til at sikre, at it og tele får en central placering i den nye regerings arbejde," siger Telenor-bossen.

Ny it-minister?

Telenor bidrager gerne selv til at løfte Danmark tilbage på vækstsporet, og telebossen hilser de politiske udmeldinger før valget velkomne.

"Navnet på et nyt ministerium, vil vi ikke blande os i. Vi mener til gengæld, at det er afgørende, at det bliver et ministerium, der får den pondus og bevågenhed, området fortjener," siger Jon Erik Haug.

Op til valget har Socialdemokraterne talt om at få en it-minister, mens Venstre ville oprette et moderniseringsministerium, der skulle sætte it på dagsordenen.

Sats på it-strategi

Jon Erik Haug erklærer sig meget enig i intentionerne i den digitaliseringsstrategi, den forrige regering præsenterede sammen med regionerne og kommunerne.

"Skal vi indfri målene, skal vi også have en minister, med en central placering i regerings arbejde," slutter telebossen.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S