Artikel top billede

Morten Bangsgaard er valgt til vicepræsident i DigitalEurope.

Det får du ud af EU-toppost til IT-Branchens direktør

Fem skarpe: Computerworld stiller skarpt på, hvad it-branchen egentlig får ud af europæisk toppost til IT-Branchens direktør, Morten Bangsgaard.

Administrerende direktør i IT-Branchen, Morten Bangsgaard, blev onsdag valgt som ny vicepræsident i organisationen DigitalEurope.

DigitalEurope består af 37 nationale brancheorganisationer og 57 af de største it- og televirksomheder i verden.

Morten Bangsgaard, kommer din arbejdstid i DigitalEurope til at gå fra din tid i arbejdet for IT-Branchen?

"Nej. Jeg blev allerede valgt til bestyrelsen i DigitalEurope tilbage i juni.

Og det er samme bestyrelse, som jeg er blevet næstformand i. Så nej, det gør det ikke."

Men bliver det så til en ekstra indsats fra din side?

"Ja. Og så har jeg kun sagt ja til at være vicepresident i en periode frem til 2013."

Hvad får IT-Branchens medlemmer konkret ud af, at du har fået den her post?

"Det er en unik mulighed for, at ITB-medlemmer kan komme ud over grænsen. Det er der rigtig mange af vores store og små medlemmer, der har en interesse i. 

Og det her er i hvert fald en af de kanaler, som vi nu kan tilbyde vores medlemmer."

Trække it-forretning til Danmark

EU kan måske godt virke lidt langt væk fra danske it-firmaers hverdag. Hvorfor er det overhovedet vigtigt?

"Nu kommer der et dansk formandsskab (for EU, red.) i første halvdel af 2012, hvor der er en hel række konkrete it-politiske agendaer, som det danske formandsskab ønsker at drive. 

Og dem får ITB-medlemmer og i øvrigt hele den danske it-branche en helt unik mulighed for at være med til at påvirke. 

Helt konkret handler det om at få vækst. At få hele Europa og dermed også Danmark op i gear. 

Så det her handler altså også om at trække forretning til den danske industri."

Hvor mange i it-branchen, tror du, har hørt om DigitalEurope? Og tror du, at flere vil kende det, når du bliver vicepresident?

"Mit håb er i hvert fald, at der er flere, der får glæde af, at DigitalEurope rykker en lille smule tættere på Danmark."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere