Aviser: Newsbooster bryder fortsat loven

Danske Dagblades Forening mener, at Newsbooster fortsat bedriver nyhedstyveri med den nyhedsbrowser, som selskabet sendte på gaden i går. Samtidig forbereder DDF en sag mod Newsboosters konkurrent Visator, selvom dele af selskabet er flyttet til Singapore.

Danske Dagblades Forening (DDF) mener, at den nyhedsbrowser, som Newsbooster sendte på gaden i går, er et mislykket forsøg på at omgå det fogedforbud, søgetjenesten har imod sig.

- Nu skal jeg lige se på, hvad det egentligt er for noget, de har lavet. Men min umiddelbare vurdering er, at det er klart ulovligt, siger juridisk konsulent Holger Rosendal fra DDF.

Med nyhedsbrowseren skal brugerne nu selv installere et program på pc'en og herfra bruge Newsboosters søgeteknologi til at gennempløje de danske aviser for nyheder.

Fordi de enkelte brugere selv står for søgningen, mener Newsboosters redaktør, Nicolai Lassen, at produktet er lovligt, men det argument har DDF's Holger Rosendal ikke meget til overs for.

- Der er ingen tvivl om, at det, de laver, er klart ulovligt i forhold til dansk ret, fordi de omgår det fogedforbud, som fogedretten nedlagde i sommer. Det er stadig Newsbooster, der udbyder tjenesten, selvom den enkelte bruger har besværet med at søge efter artiklerne, siger Holger Rosendal.

Han mener endda, at Newsbooster krænkelse af ophavsretsloven er alvorligere end før, hvor det bare drejede sig om dybe links, fordi nyhedsbrowseren viser hele artikler i stedet for at nøjes med overskrifter.

På vej mod konkurs

Newsboosters danske selskab er under likvidation, og firmaets aktiviteter vil således fremover blive styret fra England.

Newsbooster og DDF skulle i går have mødtes i retten, men det retsmøde blev udsat i fire uger på grund af selskabets likvidation, og Holger Rosendal regner med, at Newsbooster bliver erklæret konkurs.

Samtidig oplyser han, at DDF forbereder en sag mod Newsboosters konkurrent Visator, der også udvikler søgeteknologi.

Visator har flyttet dele af sin forretning til udlandet under navnet Web Intelligence Technology, men DDF vil forsøge at ramme den del af virksomheden, som stadig er i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S