Aviser: Newsbooster bryder fortsat loven

Danske Dagblades Forening mener, at Newsbooster fortsat bedriver nyhedstyveri med den nyhedsbrowser, som selskabet sendte på gaden i går. Samtidig forbereder DDF en sag mod Newsboosters konkurrent Visator, selvom dele af selskabet er flyttet til Singapore.

Danske Dagblades Forening (DDF) mener, at den nyhedsbrowser, som Newsbooster sendte på gaden i går, er et mislykket forsøg på at omgå det fogedforbud, søgetjenesten har imod sig.

- Nu skal jeg lige se på, hvad det egentligt er for noget, de har lavet. Men min umiddelbare vurdering er, at det er klart ulovligt, siger juridisk konsulent Holger Rosendal fra DDF.

Med nyhedsbrowseren skal brugerne nu selv installere et program på pc'en og herfra bruge Newsboosters søgeteknologi til at gennempløje de danske aviser for nyheder.

Fordi de enkelte brugere selv står for søgningen, mener Newsboosters redaktør, Nicolai Lassen, at produktet er lovligt, men det argument har DDF's Holger Rosendal ikke meget til overs for.

- Der er ingen tvivl om, at det, de laver, er klart ulovligt i forhold til dansk ret, fordi de omgår det fogedforbud, som fogedretten nedlagde i sommer. Det er stadig Newsbooster, der udbyder tjenesten, selvom den enkelte bruger har besværet med at søge efter artiklerne, siger Holger Rosendal.

Han mener endda, at Newsbooster krænkelse af ophavsretsloven er alvorligere end før, hvor det bare drejede sig om dybe links, fordi nyhedsbrowseren viser hele artikler i stedet for at nøjes med overskrifter.

På vej mod konkurs

Newsboosters danske selskab er under likvidation, og firmaets aktiviteter vil således fremover blive styret fra England.

Newsbooster og DDF skulle i går have mødtes i retten, men det retsmøde blev udsat i fire uger på grund af selskabets likvidation, og Holger Rosendal regner med, at Newsbooster bliver erklæret konkurs.

Samtidig oplyser han, at DDF forbereder en sag mod Newsboosters konkurrent Visator, der også udvikler søgeteknologi.

Visator har flyttet dele af sin forretning til udlandet under navnet Web Intelligence Technology, men DDF vil forsøge at ramme den del af virksomheden, som stadig er i Danmark.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen