Jubii lægger saks og lim til dybe links

Med en ny virtuel kopimaskine fra Jubii kan brugerne sammensætte deres helt egne hjemmesider med dybe links til forskellige nyhedssites. Ingen danske aviser er med, selvom deres brancheforening ikke kan sætte fingre på noget juridisk ved tjenesten.

Virtuel saks og lim - så kan du sammensætte din egen hjemmeside med det indhold fra hele internettet, som du helst vil se.

Det er det nyeste tilbud fra Jubii, som dermed puster nyt liv i dyblinks-debatten.

- Vi gør ikke det her for at lave en allerhelvedes ballade, men selvfølgelig kan det misbruges. Det giver brugerne en kopimaskine, som de kan bruge, som de vil til at sammensætte deres egen webside, siger marketingdirektør Martin Thorborg, Jubii.

Han understreger dog, at Jubii i sin brugeraftale gør opmærksom på, at man ikke må hente indhold uden producentens tilladelse.

Personaliseringstjenesten har på forhånd indgået aftale med en række danske og udenlandske indholdsleverandører, herunder Danmarks Radio og TV3, men ingen af de landsdækkende avisers elektroniske udgaver er iblandt dem.

- Det er nok ikke realistisk at lave aftaler med dem lige nu, siger Martin Thorborg som mener, at dagbladene ikke i øjeblikket vil indgå aftaler, som måske kan svække deres ophavsretssag mod nyhedssøgetjenesten Newsbooster.

Svært at påvise krænkelse

Danske Dagblades Forening fik i juli sidste år nedlagt fogedforbud mod Newsbooster for at lave dybe links til dagbladenes web-artikler.

Martin Thorborg erkender, at Jubiis nye tjeneste ligeledes benytter sig af dybe links, men påpeger, at de personlige websider ikke kan viderepubliceres og at al trafik fortsat tælles på ophavs-webstedet.

Dermed bliver det samtidig svært for eksempelvis dagbladene at påvise, at deres indhold bliver brugt på personlige Jubii-websteder.

I Danske Dagblades Forening har jurist Holger Rosendal ikke haft nogen dialog med Jubii om tiltaget. Men efter at have set på den brugeraftale, som skal indgås før brug af personaliseringstjenesten, mener han ikke, at man skal male fanden på væggen.

- I det omfang, at Jubiis service benyttes på den måde, som er beskrevet i brugervilkårene, så er der ikke nogen krænkelse af ophavsretten. Men hvorvidt det er muligt at få Jubii til at stoppe tjenesten, hvis det påvises, at tjenesten bruges ulovligt, det må vi så se på, siger Holger Rosendal.

Jubii har arbejdet på tjenesten i over fire år, og den skal efter den danske lancering rulles ud i moderselskabet Lycos' lokalafdelinger i Tyskland, Storbritannien og Frankrig.

Martin Thorborg håber samtidig på, at der kan knyttes internationale indholds-aftaler til tjenesten med en række store aktører - gerne med en søgemaskine som eksempelvis Google.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Softwareudvikler - .NET/Cloud

    Midtjylland

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job