Groupcare - en forsinket dotcom-succes

Groupcare var ved at bukke under for det store pres af brugere, der brugte tjenesten som gratis kommunikationsværktøj. Nu betaler mange af brugerne for tjenesten, som har indgået en aftale med SOL-portalen, skriver avisen Computerworld.

Den danske internet-tjeneste Groupcare, der har specialiseret sig i videndeling, har udviklet sig til en succes.

Groupcare var ellers ved at slå panden mod muren, da en massiv tilgang af brugere betød høje driftsomkostninger, uden at der var indtægter af betydning.

Med 200.000 brugere var serverne rødglødende, men Groupcare formåede, hvad mange er bukket under på: At konvertere gratis-brugere til betalende brugere, skriver avisen Computerworld.

I dag er der således 17.000 betalende brugere, som lægger 50 kroner per halvår for et VIP-medlemskab.

De største indtægter kommer dog fortsat fra de såkaldte extranet-løsninger, som Groupcare har leveret til blandt andre Danmarks Radio og General Motors.

Derudover har Groupcare netop indledt et samarbejde med Eniro, der driver SOL-portalerne, om at integrere videndelings-tjenesten med portalerne, skriver avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S