Groupcare - en forsinket dotcom-succes

Groupcare var ved at bukke under for det store pres af brugere, der brugte tjenesten som gratis kommunikationsværktøj. Nu betaler mange af brugerne for tjenesten, som har indgået en aftale med SOL-portalen, skriver avisen Computerworld.

Den danske internet-tjeneste Groupcare, der har specialiseret sig i videndeling, har udviklet sig til en succes.

Groupcare var ellers ved at slå panden mod muren, da en massiv tilgang af brugere betød høje driftsomkostninger, uden at der var indtægter af betydning.

Med 200.000 brugere var serverne rødglødende, men Groupcare formåede, hvad mange er bukket under på: At konvertere gratis-brugere til betalende brugere, skriver avisen Computerworld.

I dag er der således 17.000 betalende brugere, som lægger 50 kroner per halvår for et VIP-medlemskab.

De største indtægter kommer dog fortsat fra de såkaldte extranet-løsninger, som Groupcare har leveret til blandt andre Danmarks Radio og General Motors.

Derudover har Groupcare netop indledt et samarbejde med Eniro, der driver SOL-portalerne, om at integrere videndelings-tjenesten med portalerne, skriver avisen.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job