Groupcare - en forsinket dotcom-succes

Groupcare var ved at bukke under for det store pres af brugere, der brugte tjenesten som gratis kommunikationsværktøj. Nu betaler mange af brugerne for tjenesten, som har indgået en aftale med SOL-portalen, skriver avisen Computerworld.

Den danske internet-tjeneste Groupcare, der har specialiseret sig i videndeling, har udviklet sig til en succes.

Groupcare var ellers ved at slå panden mod muren, da en massiv tilgang af brugere betød høje driftsomkostninger, uden at der var indtægter af betydning.

Med 200.000 brugere var serverne rødglødende, men Groupcare formåede, hvad mange er bukket under på: At konvertere gratis-brugere til betalende brugere, skriver avisen Computerworld.

I dag er der således 17.000 betalende brugere, som lægger 50 kroner per halvår for et VIP-medlemskab.

De største indtægter kommer dog fortsat fra de såkaldte extranet-løsninger, som Groupcare har leveret til blandt andre Danmarks Radio og General Motors.

Derudover har Groupcare netop indledt et samarbejde med Eniro, der driver SOL-portalerne, om at integrere videndelings-tjenesten med portalerne, skriver avisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S