Groupcare - en forsinket dotcom-succes

Groupcare var ved at bukke under for det store pres af brugere, der brugte tjenesten som gratis kommunikationsværktøj. Nu betaler mange af brugerne for tjenesten, som har indgået en aftale med SOL-portalen, skriver avisen Computerworld.

Den danske internet-tjeneste Groupcare, der har specialiseret sig i videndeling, har udviklet sig til en succes.

Groupcare var ellers ved at slå panden mod muren, da en massiv tilgang af brugere betød høje driftsomkostninger, uden at der var indtægter af betydning.

Med 200.000 brugere var serverne rødglødende, men Groupcare formåede, hvad mange er bukket under på: At konvertere gratis-brugere til betalende brugere, skriver avisen Computerworld.

I dag er der således 17.000 betalende brugere, som lægger 50 kroner per halvår for et VIP-medlemskab.

De største indtægter kommer dog fortsat fra de såkaldte extranet-løsninger, som Groupcare har leveret til blandt andre Danmarks Radio og General Motors.

Derudover har Groupcare netop indledt et samarbejde med Eniro, der driver SOL-portalerne, om at integrere videndelings-tjenesten med portalerne, skriver avisen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse