Danske Microsoft-chefer rykker et skridt op

To af Microsofts danske topfolk rykker endnu et skridt op af rangstigen. Jens Moberg bliver ny chef for softwarefirmaet i Central- og Sydeuropa, mens den hidtidige danske landechef, Klaus Holse, får ansvaret for Norden og Irland. Der er endnu ikke sat navn på hans afløser.

De to danske Microsoft-topfolk Jens Moberg og Klaus Holse Andersen rykker nu endnu højere op i hierarkiet hos den amerikanske softwaregigant. Microsoft skal derfor igen ud at finde en ny chef for Danmark.

Jens Moberg, der hidtil har haft ansvaret for Norden og Irland, bliver fra 1. juli chef for Central- og Sydeuropa. Det område omfatter i Microsoft-terminologi Holland, Belgien, Schweiz, Østrig, Italien, Spanien og Portugal.

Klaus Holse Andersen forlader samtidig posten som landechef for Danmark og overtager Mobergs nuværende job. Dermed vil de begge få rang af vicedirektører for Europa, Mellemøsten og Afrika.

Den 40-årige Jens Moberg bliver boende med familien i Danmark, men kommer til at rejse meget rundt i sine nye lande. Deres forretningspraksis adskiller sig fra den danske, så han regner med at bruge tid på at sætte sig ind i tankegangen i landene.

Ifølge Moberg bliver en af de vigtigste opgaver dog ganske enkelt at undgå, at Microsoft hviler på laurbærrene.

- Man siger jo, at det kun er de paranoide, der overlever, som han udtrykker det.

Vækst skal fastholdes

Hans nye kollega i EMEA-inderkredsen, 42-årige Klaus Holse, overtager også et område, der allerede er velkørende.

- Udfordringen bliver at fortsætte den positive vækst og få skabt et større og bedre Microsoft i hele den nordiske region, siger Holse, der fysisk også bliver siddende i Hellerup.

Klaus Holse har tidligere haft en ledende stilling i Oracle og stået i spidsen for Internet Ventures Scandinavia. Han overtog i sin tid stillingen som chef for Microsoft i Danmark efter netop Jens Moberg. Så de er vant til at følges ad.

- Jens har jo været min chef, men nu bliver vi ligestillede. Vi har haft et godt samarbejde, og det kommer vi fortsat til at have, siger Klaus Holse.

De to danskere kommer begge til at referere til chefen for EMEA, Jean-Philippe Courtois.

Microsoft har nu frem til 1. juli til at finde en ny chef for selskabet i Norden. Det bliver først og fremmest Klaus Holses opgave. Han afviser dog at give et bud på, hvem der er oplagt til posten.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S