Mærsk køber svensk SAP-hus

Mærsk Data har købt det svenske SAP-konsulenthus Epona med 40 ansatte. Firmaet bliver en del af Mærsk Data-selskabet R5, der i forvejen opererer i Danmark, Norge og Finland.

IT-selskabet Mærsk Data fortsætter sin ekspansion i Sverige med købet af SAP-konsulenthuset Epona, der har hovedkvarter i Lund.

Prisen er ikke oplyst.

Epona beskæftiger 40 medarbejdere og leverer SAP-systemer til virksomheder i den sydlige del af Sverige.

Selskabet budgetterer i år med en omsætning på 32 millioner danske kroner, men ønsker ikke at oplyse andre nøgletal. Epona er dog en overskudsgivende forretning.

Mærsk Data har store ambitioner på det svenske marked og etablerede sig for to år siden i Malmø med to datterselskaber.

Desuden har DMdata, der ejes af Mærsk Data og Danske Bank, åbnet et driftsselskab i Sverige sammen med WM-data.

Epona bliver en del af konsulentforretningen R5, som Mærsk Data købte af Aston i november. Ud over hovedkontoret i Danmark har R5 afdelinger i Norge og Finland.

- Med købet af Epona bliver Mærsk Data gennem R5 det første komplette nordiske alternativ til de internationale udbydere af SAP-konsulenttjenester. Vi kan nu tilbyde vores kunder i hele Norden lokal spidskompetence gennem konsulenter, der kender den nordiske kultur og forstår kundens måde at arbejde med forandringer på, siger Søren B. Sørensen, direktør i R5.

Sammen med Epona-hovedselskabet, Epona Data, overtager Mærsk Data også Epona Services, som leverer Oracle-baserede løsninger til en række virksomheder i Sydsverige og Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    IT-tekniker til Kapitalmarked

    Midtjylland

    Region Midtjylland

    IT-specialist til VMware, vSAN og storage

    Midtjylland

    Matas A/S

    Join Us as Technical Product Owner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S