Mærsk køber svensk SAP-hus

Mærsk Data har købt det svenske SAP-konsulenthus Epona med 40 ansatte. Firmaet bliver en del af Mærsk Data-selskabet R5, der i forvejen opererer i Danmark, Norge og Finland.

IT-selskabet Mærsk Data fortsætter sin ekspansion i Sverige med købet af SAP-konsulenthuset Epona, der har hovedkvarter i Lund.

Prisen er ikke oplyst.

Epona beskæftiger 40 medarbejdere og leverer SAP-systemer til virksomheder i den sydlige del af Sverige.

Selskabet budgetterer i år med en omsætning på 32 millioner danske kroner, men ønsker ikke at oplyse andre nøgletal. Epona er dog en overskudsgivende forretning.

Mærsk Data har store ambitioner på det svenske marked og etablerede sig for to år siden i Malmø med to datterselskaber.

Desuden har DMdata, der ejes af Mærsk Data og Danske Bank, åbnet et driftsselskab i Sverige sammen med WM-data.

Epona bliver en del af konsulentforretningen R5, som Mærsk Data købte af Aston i november. Ud over hovedkontoret i Danmark har R5 afdelinger i Norge og Finland.

- Med købet af Epona bliver Mærsk Data gennem R5 det første komplette nordiske alternativ til de internationale udbydere af SAP-konsulenttjenester. Vi kan nu tilbyde vores kunder i hele Norden lokal spidskompetence gennem konsulenter, der kender den nordiske kultur og forstår kundens måde at arbejde med forandringer på, siger Søren B. Sørensen, direktør i R5.

Sammen med Epona-hovedselskabet, Epona Data, overtager Mærsk Data også Epona Services, som leverer Oracle-baserede løsninger til en række virksomheder i Sydsverige og Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos