Mærsk køber svensk SAP-hus

Mærsk Data har købt det svenske SAP-konsulenthus Epona med 40 ansatte. Firmaet bliver en del af Mærsk Data-selskabet R5, der i forvejen opererer i Danmark, Norge og Finland.

IT-selskabet Mærsk Data fortsætter sin ekspansion i Sverige med købet af SAP-konsulenthuset Epona, der har hovedkvarter i Lund.

Prisen er ikke oplyst.

Epona beskæftiger 40 medarbejdere og leverer SAP-systemer til virksomheder i den sydlige del af Sverige.

Selskabet budgetterer i år med en omsætning på 32 millioner danske kroner, men ønsker ikke at oplyse andre nøgletal. Epona er dog en overskudsgivende forretning.

Mærsk Data har store ambitioner på det svenske marked og etablerede sig for to år siden i Malmø med to datterselskaber.

Desuden har DMdata, der ejes af Mærsk Data og Danske Bank, åbnet et driftsselskab i Sverige sammen med WM-data.

Epona bliver en del af konsulentforretningen R5, som Mærsk Data købte af Aston i november. Ud over hovedkontoret i Danmark har R5 afdelinger i Norge og Finland.

- Med købet af Epona bliver Mærsk Data gennem R5 det første komplette nordiske alternativ til de internationale udbydere af SAP-konsulenttjenester. Vi kan nu tilbyde vores kunder i hele Norden lokal spidskompetence gennem konsulenter, der kender den nordiske kultur og forstår kundens måde at arbejde med forandringer på, siger Søren B. Sørensen, direktør i R5.

Sammen med Epona-hovedselskabet, Epona Data, overtager Mærsk Data også Epona Services, som leverer Oracle-baserede løsninger til en række virksomheder i Sydsverige og Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse