Mærsk køber svensk SAP-hus

Mærsk Data har købt det svenske SAP-konsulenthus Epona med 40 ansatte. Firmaet bliver en del af Mærsk Data-selskabet R5, der i forvejen opererer i Danmark, Norge og Finland.

IT-selskabet Mærsk Data fortsætter sin ekspansion i Sverige med købet af SAP-konsulenthuset Epona, der har hovedkvarter i Lund.

Prisen er ikke oplyst.

Epona beskæftiger 40 medarbejdere og leverer SAP-systemer til virksomheder i den sydlige del af Sverige.

Selskabet budgetterer i år med en omsætning på 32 millioner danske kroner, men ønsker ikke at oplyse andre nøgletal. Epona er dog en overskudsgivende forretning.

Mærsk Data har store ambitioner på det svenske marked og etablerede sig for to år siden i Malmø med to datterselskaber.

Desuden har DMdata, der ejes af Mærsk Data og Danske Bank, åbnet et driftsselskab i Sverige sammen med WM-data.

Epona bliver en del af konsulentforretningen R5, som Mærsk Data købte af Aston i november. Ud over hovedkontoret i Danmark har R5 afdelinger i Norge og Finland.

- Med købet af Epona bliver Mærsk Data gennem R5 det første komplette nordiske alternativ til de internationale udbydere af SAP-konsulenttjenester. Vi kan nu tilbyde vores kunder i hele Norden lokal spidskompetence gennem konsulenter, der kender den nordiske kultur og forstår kundens måde at arbejde med forandringer på, siger Søren B. Sørensen, direktør i R5.

Sammen med Epona-hovedselskabet, Epona Data, overtager Mærsk Data også Epona Services, som leverer Oracle-baserede løsninger til en række virksomheder i Sydsverige og Danmark.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos