Så mange danskere har udviklet alvorlig netafhængighed

Hver fjerde online-dansker "kan ikke leve uden internettet", og mere end halvdelen "behøver nettet hver dag". Se flere internet-afsløringer her.

Artikel top billede

Internettet trækker både milliardstore tab på grund af cybercrime og voldsom afhængighed i sit kølvand.

It-sikkerhedsfirmaet Symantec har spurgt 19.636 it-brugere fra 24 lande heraf 811 i Danmark, om de har været udsat for cybercrime og om deres forhold til internettet generelt.

En af konklusionerne er, at gennem det sidste år er 2.188 danske voksne, som var online, hver dag blevet ramt af en eller anden from for cybercrime. Det svarer til 91 i timen gennem hele året.

Mine venner forsvinder

Ifølge Symantec bruger voksne danske it-brugere i gennemsnit 20 timer om ugen online. Undersøgelsen konstaterer, at 25 procent af de adspurgte danskere hævder, at de "ikke kan leve uden internettet", og 53 procent siger, at de "behøver nettet i deres hverdagsliv".

Hver femte bruger af sociale netværk er bange for at "miste kontakten til vennerne", hvis de sociale netværk gled ud af deres daglige tilværelse.

Ifølge undersøgelsen har 56 procent af den danske befolkning været udsat for internet-kriminialitet. Sammenlignet med, hvad der er i avisen af historier om folk, der bliver røvet, slået ned et cetera, så er det langt langt flere, der rammes af internet-kriminalitet.

"I kroner og ører koster internet-kriminialitet danske online-forbrugere 2,7 milliarder kroner om året fordelt på 1,7 milliarder i direkte tab og en milliard kroner i tabt arbejdsfortjeneste," siger Peter Schøtt fra Symantec.

Mand mellem 18 og 30

Offereret er typisk en mand mellem 18 og 30 år og har en  risikabel adfærd på nettet. Det vil sige, at manden besøger spillesider, pornosider og lignende. Kvinderne gør det også, bare i betydelig mindre antal. De mest almindelige cybercrimes i Danmark er ifølge Symantecs undersøgelse angreb af virus og malware, online scam (svindel) og online-henvendelser fra såkaldt 'sexual predators' eksempelvis en ældre mand, som søger kontakt til børn og unge ved at udgive sig for at være teenager.

I de sidste 12 måneder har de danske ofre for cybercrime i gennemsnit brugt en uge på at få styr på det rod, som den pågældende cybercrime har forårsaget på computeren eller på anden vis. I øvrigt oplyser mere end hver fjerde af de ramte (28 procent), at de ikke har en opdateret sikkerhedsløsning installeret, der kan beskytte deres personlige informationer.

På trods af væksten inden for cybercrime rettet mod mobile enheder, har kun knap hver femte ejer af en smartphone, som bruger den til at gå på internettet med, installeret en opdateret mobil sikkerhedssoftware-løsning.

Ikke overraskende anbefaler Symantec, der blandt andet ejer antivirus-producenten Norton, at danske it-brugere i højere grad bruger energi og eventuelt penge på at beskytte såvel deres stationære computere som de mobile enheder med sikkerheds-software for at undgå at ende som et af de kedelige tal i statistikken.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S