Her er sikkerhedens tre problembørn

Barcelona: Sikkerhedsfolket vender blikket i nye retninger for at sikre verdens computere. Blikket er faktisk rettet mod dig.

Artikel top billede

Vision 2011, Barcelona: Sikkerhedsfirmaet Symantec har samlet partnere og medarbejdere i den nordspanske by Barcelona for at snakke om hvilken sikkerhed, der skal være fokus på i fremtiden.

Og selv om solen skinner fra en klar himmel, og temperaturen er 25 grader, tales der konstant om skyer.
 
En tendens man også oplever hos konkurrenter som eksempelvis Panda.

Der vendes konstant tilbage til tre problembørn, der sætter sikkerheden på spil i fremtidens netværk. Og der ser ud til at være en del ændringer på vej i de danske it-afdelinger.

Men samtidig bliver der givet svar på en netop de problemer, som selv samme it-folk står overfor.

Den største udfordring

Den første udfordring handler om virtualisering og kontrollen med de maskiner, der driver firmaets applikationer.

Her skal der sættes ind på virtuel-maskine-niveau, hvilket man blandt andet arbejder sammen om med den store virtualiseringsbutik VMware.

Desuden nævnes cloud computing, med fokus på den private sky, som et andet sted, hvor der skal sættes ind. Symantec har selv udført en undersøgelse, der fortæller, at næsten 70 procent af dem, der bestemmer over virksomhedernes it, ikke er trygge ved at placere kritiske applikationer i en privat/hybrid sky.

Dagsordenens sidste punkt er et område, der har præget debatten i flere år, nemlig den mobile sikkerhed.

Svarene ligner ligeledes dem, der tidligere har været på banen. Det handler ifølge sikkerhedsgiganten om kryptering og om at forhindre, at man mister sine data.

Der er dog blevet føjet et punkt til listen. Virksomhederne skal vise parathed til at understøtte nye produkter fra nye leverandører, for det er kun et spørgsmål om tid, før eksempelvis Apple er enerådende på tavlecomputere, lyder det.

Fra virus til identitet

Generelt kan man sige, at fokus er ved at blive flyttet i sikkerhedsbranchen. Det handler ikke så meget om maskiner, men mere om mennesker, når sikkerheden skal varetages.

"Vi har vendt blikket fra it-infrastruktur og hardware," fortæller Jan Skelbæk, som er dansk landechef for Symantec.

"Det har vi i stedet rettet mod, hvordan vi beskytter data og brugerens identitet."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S