Yahoo køber søge-teknologi

Yahoo har købt søgemaskinen Overture Services og skærper dermed konkurrencen med rivalen Google.

Webportalen Yahoo har betalt 10,7 milliarder kroner i aktier og kontanter for søgemaskinen Overture Services, som specialiserer sig i at levere reklamesponserede resultater. Handlen signalerer en yderligere konsolidering af markedet for internet-søgninger, skriver IDG News Service.

Overture har gennem længere tid samarbejdet med Yahoo om leveringen af sponserede søgeresultater, og har stået for en femtedel af portalens omsætning. Overture havde i sidste kvartal over 88.000 annoncører.

Overture har selv i februar købt resterne af søgemaskinen AltaVista for 920 millioner kroner, og også konkurrenten Inktomi er blevet opslugt, for en pris på 1,5 milliarder kroner.

Med handlen går Yahoo ind i direkte konkurrence med Google, som også sælger reklamesponserede søgeresultater. Købet indikerer samtidig, at webportalen går væk fra en tidligere strategi om at få brugerne til at betale for portalens indhold i stedet for at satse på reklame-kroner.

Tidligere på måneden annoncerede Yahoo en fordobling af sin kvartalsindtjening i andet kvartal i forhold til samme periode sidste år. I år kom der 330 millioner kroner i kassen.

På den baggrund øger Yahoo forventningerne til årets resultat, som forventes at blive omkring to milliarder kroner i overskud.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S