Yahoo køber søge-teknologi

Yahoo har købt søgemaskinen Overture Services og skærper dermed konkurrencen med rivalen Google.

Webportalen Yahoo har betalt 10,7 milliarder kroner i aktier og kontanter for søgemaskinen Overture Services, som specialiserer sig i at levere reklamesponserede resultater. Handlen signalerer en yderligere konsolidering af markedet for internet-søgninger, skriver IDG News Service.

Overture har gennem længere tid samarbejdet med Yahoo om leveringen af sponserede søgeresultater, og har stået for en femtedel af portalens omsætning. Overture havde i sidste kvartal over 88.000 annoncører.

Overture har selv i februar købt resterne af søgemaskinen AltaVista for 920 millioner kroner, og også konkurrenten Inktomi er blevet opslugt, for en pris på 1,5 milliarder kroner.

Med handlen går Yahoo ind i direkte konkurrence med Google, som også sælger reklamesponserede søgeresultater. Købet indikerer samtidig, at webportalen går væk fra en tidligere strategi om at få brugerne til at betale for portalens indhold i stedet for at satse på reklame-kroner.

Tidligere på måneden annoncerede Yahoo en fordobling af sin kvartalsindtjening i andet kvartal i forhold til samme periode sidste år. I år kom der 330 millioner kroner i kassen.

På den baggrund øger Yahoo forventningerne til årets resultat, som forventes at blive omkring to milliarder kroner i overskud.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job