Yahoo køber søge-teknologi

Yahoo har købt søgemaskinen Overture Services og skærper dermed konkurrencen med rivalen Google.

Webportalen Yahoo har betalt 10,7 milliarder kroner i aktier og kontanter for søgemaskinen Overture Services, som specialiserer sig i at levere reklamesponserede resultater. Handlen signalerer en yderligere konsolidering af markedet for internet-søgninger, skriver IDG News Service.

Overture har gennem længere tid samarbejdet med Yahoo om leveringen af sponserede søgeresultater, og har stået for en femtedel af portalens omsætning. Overture havde i sidste kvartal over 88.000 annoncører.

Overture har selv i februar købt resterne af søgemaskinen AltaVista for 920 millioner kroner, og også konkurrenten Inktomi er blevet opslugt, for en pris på 1,5 milliarder kroner.

Med handlen går Yahoo ind i direkte konkurrence med Google, som også sælger reklamesponserede søgeresultater. Købet indikerer samtidig, at webportalen går væk fra en tidligere strategi om at få brugerne til at betale for portalens indhold i stedet for at satse på reklame-kroner.

Tidligere på måneden annoncerede Yahoo en fordobling af sin kvartalsindtjening i andet kvartal i forhold til samme periode sidste år. I år kom der 330 millioner kroner i kassen.

På den baggrund øger Yahoo forventningerne til årets resultat, som forventes at blive omkring to milliarder kroner i overskud.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS