KMD flirter med konkurrenter: Send os en invitation

KMD har tilsyndeladende samme interesser i forhold til åbne snitflader, som konkurrenter har. Men bliver de mon nogensinde gift?

Artikel top billede

En ny forening for kommunale it-leverandører, Kommunal Leverandør Forum Danmark, så dagens lys i april 2011.

Formålet er at sikre mere sammenhængende tekniske snitflader og fælles krav til implementeringer. Blandt andet har foreningen en mærkningsordning, hvor medlemerne "forpligter sig til at levere løsninger, der spiller sammen med andre produkter, der er mærkede."

I dag er følgende firmaer medlemmer: Fujitsu, Convergens, Symfoni, Silkeborg Data, Pentia, Medialogic og Dafolo.

Men det skarpe it-øje vil nok bemærke, at flere af de store fremtrædende kommunal-leverandører og konkurrenter til flere af medlemsfirmaerne ikke er blandt medlemmerne. Og især en af de ældste og største, nemlig KMD, mangler på listen.

KMD er ellers hjerteligt velkommen, fortæller formanden for foreningen, Christian Torp, som også er markedsdirektør hos Fujitsu.

"Foreningen vil byde KMD velkommen som medlem på fuldstændig lignende vilkår som alle andre leverandører," siger han.

KMD: Send invitation
Hos KMD fortæller salgsdirektør Karen Nielsen, at selskabet deler samme dagsorden om åbenhed.

"Vi har ikke modtaget en invitation fra Kommunal Leverandør Forum Danmark om et eventuelt medlemskab, men skulle vi få en sådan, vil vi naturligvis se positivt på det," siger hun. 

Hun påpeger, at KMD igennem flere år har arbejdet for at fremme standardisering af data i det offentlige.

"KMD har en åbenhedspolitik, der blandt andet betyder, at vi indarbejder standarder og webservices i KMD's applikationer i takt med, at de foreligger og efterspørges af vores kunder," siger salgsdirektøren.

KMD har også sideløbende offentliggjort standardiserede databeskrivelser på digitaliser.dk og arbejder også sammen med IT-Branchen på at sætte en dagsorden om standarder og åbenhed, oplyser Karen Nielsen. 
 
Tidligere har blandt andet Computerworld beskrevet, hvordan mange kommuner er tvunget til at købe ikke bare et, men to ESDH-systemer.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job