KMD flirter med konkurrenter: Send os en invitation

KMD har tilsyndeladende samme interesser i forhold til åbne snitflader, som konkurrenter har. Men bliver de mon nogensinde gift?

Artikel top billede

En ny forening for kommunale it-leverandører, Kommunal Leverandør Forum Danmark, så dagens lys i april 2011.

Formålet er at sikre mere sammenhængende tekniske snitflader og fælles krav til implementeringer. Blandt andet har foreningen en mærkningsordning, hvor medlemerne "forpligter sig til at levere løsninger, der spiller sammen med andre produkter, der er mærkede."

I dag er følgende firmaer medlemmer: Fujitsu, Convergens, Symfoni, Silkeborg Data, Pentia, Medialogic og Dafolo.

Men det skarpe it-øje vil nok bemærke, at flere af de store fremtrædende kommunal-leverandører og konkurrenter til flere af medlemsfirmaerne ikke er blandt medlemmerne. Og især en af de ældste og største, nemlig KMD, mangler på listen.

KMD er ellers hjerteligt velkommen, fortæller formanden for foreningen, Christian Torp, som også er markedsdirektør hos Fujitsu.

"Foreningen vil byde KMD velkommen som medlem på fuldstændig lignende vilkår som alle andre leverandører," siger han.

KMD: Send invitation
Hos KMD fortæller salgsdirektør Karen Nielsen, at selskabet deler samme dagsorden om åbenhed.

"Vi har ikke modtaget en invitation fra Kommunal Leverandør Forum Danmark om et eventuelt medlemskab, men skulle vi få en sådan, vil vi naturligvis se positivt på det," siger hun. 

Hun påpeger, at KMD igennem flere år har arbejdet for at fremme standardisering af data i det offentlige.

"KMD har en åbenhedspolitik, der blandt andet betyder, at vi indarbejder standarder og webservices i KMD's applikationer i takt med, at de foreligger og efterspørges af vores kunder," siger salgsdirektøren.

KMD har også sideløbende offentliggjort standardiserede databeskrivelser på digitaliser.dk og arbejder også sammen med IT-Branchen på at sætte en dagsorden om standarder og åbenhed, oplyser Karen Nielsen. 
 
Tidligere har blandt andet Computerworld beskrevet, hvordan mange kommuner er tvunget til at købe ikke bare et, men to ESDH-systemer.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

It-sikkerhedskonsulenter til operationel it-sikkerhed i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job