KMD flirter med konkurrenter: Send os en invitation

KMD har tilsyndeladende samme interesser i forhold til åbne snitflader, som konkurrenter har. Men bliver de mon nogensinde gift?

Artikel top billede

En ny forening for kommunale it-leverandører, Kommunal Leverandør Forum Danmark, så dagens lys i april 2011.

Formålet er at sikre mere sammenhængende tekniske snitflader og fælles krav til implementeringer. Blandt andet har foreningen en mærkningsordning, hvor medlemerne "forpligter sig til at levere løsninger, der spiller sammen med andre produkter, der er mærkede."

I dag er følgende firmaer medlemmer: Fujitsu, Convergens, Symfoni, Silkeborg Data, Pentia, Medialogic og Dafolo.

Men det skarpe it-øje vil nok bemærke, at flere af de store fremtrædende kommunal-leverandører og konkurrenter til flere af medlemsfirmaerne ikke er blandt medlemmerne. Og især en af de ældste og største, nemlig KMD, mangler på listen.

KMD er ellers hjerteligt velkommen, fortæller formanden for foreningen, Christian Torp, som også er markedsdirektør hos Fujitsu.

"Foreningen vil byde KMD velkommen som medlem på fuldstændig lignende vilkår som alle andre leverandører," siger han.

KMD: Send invitation
Hos KMD fortæller salgsdirektør Karen Nielsen, at selskabet deler samme dagsorden om åbenhed.

"Vi har ikke modtaget en invitation fra Kommunal Leverandør Forum Danmark om et eventuelt medlemskab, men skulle vi få en sådan, vil vi naturligvis se positivt på det," siger hun. 

Hun påpeger, at KMD igennem flere år har arbejdet for at fremme standardisering af data i det offentlige.

"KMD har en åbenhedspolitik, der blandt andet betyder, at vi indarbejder standarder og webservices i KMD's applikationer i takt med, at de foreligger og efterspørges af vores kunder," siger salgsdirektøren.

KMD har også sideløbende offentliggjort standardiserede databeskrivelser på digitaliser.dk og arbejder også sammen med IT-Branchen på at sætte en dagsorden om standarder og åbenhed, oplyser Karen Nielsen. 
 
Tidligere har blandt andet Computerworld beskrevet, hvordan mange kommuner er tvunget til at købe ikke bare et, men to ESDH-systemer.

Det kan du læse mere om her.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job