Artikel top billede

(Foto: Tom Ingvardsen)

Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

Carsten Lind stopper som administrerende direktør i CSC Danmark, erfarer Computerworld.

Læs også:

Her er mailen til CSC-ansatte om Carsten Linds exit

Prosa om Carsten Lind-exit: Nu skal skuden rettes op

Den administrende direktør Carsten Lind stopper hos CSC Danmark, erfarer Computerworld   

Han forlader CSC med øjeblikkelig virkning.

"Jeg kan bekræfte, at jeg fratræder, men har ingen yderligere kommentarer," udtaler Carsten Lind til Computerworld. 

Direktørens exit kommer efter måneders uro i selskabet med både arbejdskonflikter og regnskabsproblemer.

Samarbejdsudvalgene i CSC fik besked om fratrædelsen 10.30 i en mail.

Ifølge Computerworlds oplysninger overtager John Walsh - en af selskabets internationale profiler - posten som administrerende direktør i selskabet. 

Læs også:

Her er mailen til CSC-ansatte om Carsten Linds exit

Prosa om Carsten Lind-exit: Nu skal skuden rettes op




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere