Apples sikkerhed styrtdykker

Apple har været leverandør af verdens mest sikre gadgets. Den tid er nu forbi, vurderer et sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Apples produkter er kommet på sikkerhedsfolkets dagsorden.

Læs også:
Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne

"Apples dage som leverandør af verdens mest sikre gadgets er talte."

Sådan vurderer sikkerhedsfirmaet F-Secure Apples fremtid.

"Det har længe været et spørgsmål om tid, før Mac blev et lige så yndet mål for it-angreb som pc'er," lyder det fra Michael Dahl, landechef for F-Secure.

Det begrunder han med, at angrebene nu bliver målrettet mod Apples produkter, hvilket tidligere var et særsyn.

"De nye angreb mod iPhone, iPad og alle de andre populære Mac gadgets er helt sikkert kun begyndelsen, for de it-kriminelle har fået øje på et nyt, lukrativt marked med millioner af Mac-brugere," vurderer han.

I praksis betyder det et nyt marked for producenter af sikkerhedssoftware, som eksempelvis F-Secure.

"Nu skal Mac-brugerne også til at opgradere sikkerheden, og jeg kan kun opfordre dem til at anskaffe sig et anti-virus program, der hurtigt og let sørger for en altid opdateret it-sikkerhed," siger Michael Dahl.

Popularitet sænker sikkerhed

Mikko Hypponen, der er forskningsleder hos F-Secure peger på, at Apple-brugere hidtil har kunnet prale af høj sikkerhed udelukkende fordi, der har været et relativt lavt antal Mac-brugere, sammenlignet med pc-brugere.

Han mener, at Mac må abdicere som sikker gadget nummer 1. Det forklarer han på sin blog.

Med iPhone i spidsen er antallet af Apple-enheder i dag enormt, hvilket betyder, at der er et incitament for net-kriminalitet.

Et af sikkerhedsproblemerne er, at mange iPhone-ejere fjerner alle restriktioner fra telefonen, kaldet jailbreaking, som efterlader iPhonen uhyre sårbar for angreb.

De første angreb fra it-kriminelle var da også netop orme målrettet mod denne type enheder.

Læs også:
Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse