Apples sikkerhed styrtdykker

Apple har været leverandør af verdens mest sikre gadgets. Den tid er nu forbi, vurderer et sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Apples produkter er kommet på sikkerhedsfolkets dagsorden.

Læs også:
Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne

"Apples dage som leverandør af verdens mest sikre gadgets er talte."

Sådan vurderer sikkerhedsfirmaet F-Secure Apples fremtid.

"Det har længe været et spørgsmål om tid, før Mac blev et lige så yndet mål for it-angreb som pc'er," lyder det fra Michael Dahl, landechef for F-Secure.

Det begrunder han med, at angrebene nu bliver målrettet mod Apples produkter, hvilket tidligere var et særsyn.

"De nye angreb mod iPhone, iPad og alle de andre populære Mac gadgets er helt sikkert kun begyndelsen, for de it-kriminelle har fået øje på et nyt, lukrativt marked med millioner af Mac-brugere," vurderer han.

I praksis betyder det et nyt marked for producenter af sikkerhedssoftware, som eksempelvis F-Secure.

"Nu skal Mac-brugerne også til at opgradere sikkerheden, og jeg kan kun opfordre dem til at anskaffe sig et anti-virus program, der hurtigt og let sørger for en altid opdateret it-sikkerhed," siger Michael Dahl.

Popularitet sænker sikkerhed

Mikko Hypponen, der er forskningsleder hos F-Secure peger på, at Apple-brugere hidtil har kunnet prale af høj sikkerhed udelukkende fordi, der har været et relativt lavt antal Mac-brugere, sammenlignet med pc-brugere.

Han mener, at Mac må abdicere som sikker gadget nummer 1. Det forklarer han på sin blog.

Med iPhone i spidsen er antallet af Apple-enheder i dag enormt, hvilket betyder, at der er et incitament for net-kriminalitet.

Et af sikkerhedsproblemerne er, at mange iPhone-ejere fjerner alle restriktioner fra telefonen, kaldet jailbreaking, som efterlader iPhonen uhyre sårbar for angreb.

De første angreb fra it-kriminelle var da også netop orme målrettet mod denne type enheder.

Læs også:
Sådan sniger ny trojaner sig ind hos Mac-brugerne

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S