NemID-kodemaskine går som varmt brød

Danskerne tager betydelig varmere mod den elektroniske nøglegenerator fra NemID end det papkort, som DanID kunne diske op med ved lanceringen.

Artikel top billede

(Foto: Martin Dyrløv Madsen)

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Kodemaskinen, der afløser papkortet med hemmelige koder til NemID, har været ventet med længsel af danskerne.

I hvert fald hvis man skal tro salgstallene.

Kodegeneratoren blev første gange sat til salg mandag den 24. oktober, og allerede onsdag aften var der solgt 8.700 stykker.

Det oplyser DanID, der er firmaet bag løsningen.

Bedre brugervenlighed

Det papkort, som løsningen oprindelig blev lanceret med, har da heller ikke fået ret mange rosende ord med på vejen.

Ifølge en ekspert er brugervenligheden da også lav i forbindelse med papkortet.

"Høj sikkerhed skubber ofte brugervenligheden i baggrunden," har Thomas Visby Snitker, der er brugervenlighedsekspert, tidligere vurderet overfor Computerworld. 

"Derfor er udfordringen for DanID, at selskabet skal have brugerne til at acceptere løsningen og dens formål. Når brugerne har gjort det, kan de se en fordel, og er derved klar til at yde en ekstra indsats som at anvende et super upraktisk kodekort," sagde han.

Det ser dog ud til at være lykkedes.

3,4 millioner danskere har i dag en NemID, og salget af kodegeneratorer går altså strygende her fra begyndelsen.

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S