NemID-kodemaskine går som varmt brød

Danskerne tager betydelig varmere mod den elektroniske nøglegenerator fra NemID end det papkort, som DanID kunne diske op med ved lanceringen.

Artikel top billede

(Foto: Martin Dyrløv Madsen)

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Kodemaskinen, der afløser papkortet med hemmelige koder til NemID, har været ventet med længsel af danskerne.

I hvert fald hvis man skal tro salgstallene.

Kodegeneratoren blev første gange sat til salg mandag den 24. oktober, og allerede onsdag aften var der solgt 8.700 stykker.

Det oplyser DanID, der er firmaet bag løsningen.

Bedre brugervenlighed

Det papkort, som løsningen oprindelig blev lanceret med, har da heller ikke fået ret mange rosende ord med på vejen.

Ifølge en ekspert er brugervenligheden da også lav i forbindelse med papkortet.

"Høj sikkerhed skubber ofte brugervenligheden i baggrunden," har Thomas Visby Snitker, der er brugervenlighedsekspert, tidligere vurderet overfor Computerworld. 

"Derfor er udfordringen for DanID, at selskabet skal have brugerne til at acceptere løsningen og dens formål. Når brugerne har gjort det, kan de se en fordel, og er derved klar til at yde en ekstra indsats som at anvende et super upraktisk kodekort," sagde han.

Det ser dog ud til at være lykkedes.

3,4 millioner danskere har i dag en NemID, og salget af kodegeneratorer går altså strygende her fra begyndelsen.

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S