NemID-kodemaskine går som varmt brød

Danskerne tager betydelig varmere mod den elektroniske nøglegenerator fra NemID end det papkort, som DanID kunne diske op med ved lanceringen.

Artikel top billede

(Foto: Martin Dyrløv Madsen)

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Kodemaskinen, der afløser papkortet med hemmelige koder til NemID, har været ventet med længsel af danskerne.

I hvert fald hvis man skal tro salgstallene.

Kodegeneratoren blev første gange sat til salg mandag den 24. oktober, og allerede onsdag aften var der solgt 8.700 stykker.

Det oplyser DanID, der er firmaet bag løsningen.

Bedre brugervenlighed

Det papkort, som løsningen oprindelig blev lanceret med, har da heller ikke fået ret mange rosende ord med på vejen.

Ifølge en ekspert er brugervenligheden da også lav i forbindelse med papkortet.

"Høj sikkerhed skubber ofte brugervenligheden i baggrunden," har Thomas Visby Snitker, der er brugervenlighedsekspert, tidligere vurderet overfor Computerworld. 

"Derfor er udfordringen for DanID, at selskabet skal have brugerne til at acceptere løsningen og dens formål. Når brugerne har gjort det, kan de se en fordel, og er derved klar til at yde en ekstra indsats som at anvende et super upraktisk kodekort," sagde han.

Det ser dog ud til at være lykkedes.

3,4 millioner danskere har i dag en NemID, og salget af kodegeneratorer går altså strygende her fra begyndelsen.

Læs også:
Så er NemID's kodeviser klar

Sådan logger du på NemID med den nye nøgleviser

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job